Twitter’da Takip Edilmenin 14 Kuralı

09 Ağustos 2010

(KB/sn) Twitter

Twitter’da Follower (Takipçi) Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Eğer Twitter’da tonlarca Follower sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle “yalnız” olmadığınızı bilin :) Ancak işin sırrı şurada: Az sayıda iyi ve kaliteli Follower, binlerce alakasız Follower‘dan çok daha iyidir. Şöyle düşünün mesala, vergiler ile ilgili Tweet yazdığınız bir Twitter hesabınız var, 1000 adet Follower’ınızın 999 adedi Spam-Follower, yani yazdığınız Tweet’ler ne gerçek anlamda okunur, ne de Retweet edilir.

Kaliteli ve nitelikli Follower sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki 14 kurala dikkat etmelisiniz:

1. İlginç Olun: Twitter’da popüler olmanın anahtarı, insanların okumak ve Retweet (yönlendirme) ya da Reply (cevap verme) etmek isteyecekleri mesaj yazmakta gizlidir. İlginç mesajlar yazdığınız sürece insanlar sizin mesajlarınızı alabilmek için sizi takip edecektir.

2. İletişime Ve Sohbete Açık Olun: Sizi takip etseler de etmeseler de, insanlarla iletişime geçin. Bu herkesin hoşuna gider. Üstelik muhtemel Follower’lar sizin iletişime açık olduğunuzu da görmüş olur ve sizi takip etmeye başlarlar.

3. Önemli Ve Etkili İnsanları Takip Edin: Eğer birini takip etmeye başlıyorsanız, o kişinin de sizi takip etme olasılığı yüksektir, bu sebeple takip edeceğiniz (Following) insanları özenle seçin. Bu ilişkiyi başlatmanın ilk adımıdır, daha sonrasında Follower sayınız da artacaktır.

4. @ Mesajlarına Cevap Verin: @ mesajları buradaki yazımızda da bahsettiğimiz gibi “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” şeklinde başlayan, tüm genele atılan ancak size hitaben yazılan mesajlardır. Bu mesajlar sadece arkadaşça bir selamlama, bir soru ya da bir yorum olabilir. İletişime açık olduğunuzu göstermek için, size hitaben yazılan @ mesajlarına cevap vermenizi öneririm. Kendiniz ile ilgili yazılan @ mesajlarını görmek için Twitter web sitesinde sağ menüdeki “Home”un hemen altında “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” linkine tıklamanız yeterli. Bu mesajların üstüne gelerek, size hitaben yazılmış mesajlara cevap da verebilirsiniz.

5. Retweet Edilmeye Uygun Mesaj Yazın: Retweet Twitter’ın en etkili iletişim aracıdır. Yazdığınız mesajlar ne kadar çok Retweet edilirse Follower sayınız da mutlaka artacaktır. Mesajlarınızın Retweet edilmesini istiyorsanız, ilginç, değerli, insanların okumak ve paylaşmak isteyeceği içerikler yazmalısınız. Ayrıca mesajlarınızı yazarken 140 karakter sınırınızın tamamını kullanmayın. Örneğin mesajınızı en fazla 125 karakter kullanarak yazarsanız, insanların sizi Retweet etme imkanı kolaylaşmış olur. Çünkü mesajınızı Retweet eden kişinin kendi kullanıcı adı da sizin yazdığınız mesaja ekleneceği için, insanların kullanıcı adları için de yer bırakmanız gerekir.

6. Retweet Edin: Aynı zamanda sizin takip ettiğiniz kişilerin ilginç, değerli mesajlarını siz de Retweet edin. Eğer neleri Retweet etmek gerekir diye merak ediyorsanız, size bir kaç öneri:

- Haberler; özellikle son dakika gelişmeleri
- Uyarılar; örneğin spamler, virüsler vb.
- Ödül, hediye ve yarışma duyuruları
- İp ucu, püf noktaları ve öneriler; örneğin ne nasıl yapılır, ilgili video ve yazılar

Retweet ile ilgili önemli ip uçları:

 • Eğer bir mesajı Retweet etmek istediğinizde, 140 karakter sınırını aşıyorsanız, mesajı biraz değiştirebilir ya da kısaltabilirsiniz, problem olmaz.
 • Retweet ettiğiniz bir mesaja kendi yorumunuzu da ekleyebilirsiniz. Bunun için 2 yol var, örneğin kendi yorumunuz olan “Harika bir haber”i mesaja eklemek istiyorsunuz:

RT @…….. [harika bir haber]
Harika bir haber: RT @…………………

 • Eğer mesaj bir çok kişi tarafından üst üste Retweet edildiyse, mesajın içinde bir çok kullanıcı adı oluşur. Genelde mesajı yazan ilk kişinin adı hariç, diğerlerini silebilirsiniz.

7. Soru Sorun: Twitter bir nevi bir soru makinasıdır. Twitter’ı interarktif bir şekilde kullanmak için sorular sorun ve en iyi cevapları tekrardan yayımlayın.


8. Sorulara Cevap Verin: Eğer cevabı biliyorsanız, siz de başkalarının sorduğu sorulara cevap verin. Bu şekilde insanların ilgi ve dikkatini kendi üzerinize çekmiş olursunuz. Örneğin motorsikletlere çok ilgi duyuyorsunuz ve bu konuda oldukça iyi bilgi sahibisiniz. Twitter’ın arama motorunda “Harley”, “Yamaha” gibi kelimeleri aratıp, cevabını bildiğiniz sorulara cevap vererek insanların dikkatini çekebilir ve Follower sayınızı da arttırabilirsiniz.

9. Gün İçinde Yeterli Sayıda Tweet Yazın: Bir günde kaç Tweet yazılması gerektiğinin her kes tarafından kabul görmüş bir cevabı yoktur. Tüm Twitter kullanıcılarının günlük Tweet ortalaması 4,22′dir. Ancak popüler Twitter kullanıcılarını günde onlarda Tweet yazmaktadır. Dan Zarrella araştırma şirketi günde 22 Tweet’in optimal olduğunu belirtmektedir.

10. # Kullanın: # (Hashtag) ile Twitter’ın arama motorunda arama yaparak, belli konularda insanların neler yazdığını görebilirsiniz. Bu şekilde siz de çeşitli fikirler edinebilir, neler hakkında yazabileceğinizi gözlemlemiş olursunuz. Çok fazla sayıda Follower sahibi olmak için, nitelikli bir içeriğiniz olması çok önemlidir.

11. Follower‘larınızı Tanıyın: Sizi takip etmeye başlayan kişiler ile ilgili Twitter’dan mail alırsınız. Sizi yeni takip etmeye başlayan kişilerin kim olduğuna mutlaka göz atın. Böyleve siz de bu kişiyi takip etmek istiyor musunuz veya ona bir “merhaba” mesajı yazmak istiyor musunuz, daha rahat karar verebilirsiniz.

Sizi kimlerin Follow ettiğini ve sizin kimleri Follow ettiğinizin listesine erişmek için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan en pratik olanlar aşağıdadır:

 • http://doesfollow.com/ sitesinde kullanıcı-1, kullanıcı-2′yi Follow ediyor mu şeklinde aramalar yapabilirsiniz. Cevap “nope” çıkarsa hayır, “yup” çıkarsa evet demektir.
 • http://friendorfollow.com/ sitesi benim en favori sitelerimden biridir. Burada aşağıdaki şekilde aramalar yapabilir, hatta bunları Excel listesine dökebilirsiniz. Twitter hesabınız ile ilgili detaylı gözlem ve analizler için muhteşem bir site.

Siz takip etmediğiniz halde, sizi kim takip ediyor (sitede “fans” menüsü altında)
Siz takip ettiğiniz halde, kim sizi takip etmiyor (sitede “following” menüsü altında)
Kimleri karşılıklı takip ediyorsunuz (sitede “friends” menüsü altında)

12. Following- Takip Ettiğiniz İnsanları Değiştirin: Twitter’da takip ettiğiniz bir kişiyi sonsuza dek takip etmek zorunda değilsiniz. Takip ettiğiniz bir kişiyi takip etmeyi bıraktığınızda, o kişiye Twitter bir mesaj ya da mail göndermez. Yani bir kişiyi bir süreliğine takip edebilir, o kişinin Tweet’leri ile ilgili bir fikir sahibi olduktan sonra, farklı kişileri takip etmeyi deneyebilirsiniz. Böylece Twitter’da bir çok kişiden farklı şeyler öğrenmiş olursunuz.. Topladığınız deneyim ve bilgiler ile de kendi hesabınızı en iyi şekilde yönetebilir, iyi bir Twitter hesabı sahibi olur ve Follower sayınızı arttırabilirsiniz.

13. Otomatik DM-Mesajı (Direct Messages) Göndermeyin: Spam mesaj havası yarattığı için, otomatik olarak standart mesaj hazırlayıp, bunu sizi takip eden herkese göndermeyin. DM-Direct Mesajın mantığı kişiye özel yani kişisel olmasıdır. Standart mesaj insanları rahatsız edecek, bir kısmının da sizi takip etmesini engelleyecektir.

14. Spam Mesaj Göndermeyin: Eğer Spam mesaj gönderirseniz insanlar sizi takip etmez. Follower sayınızı arttırmak için bu tarz mesajlardan uzak durun. Önemli olan az sayıda da olsa kaliteli, nitelikli insanın sizi takip etmesidir.

Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 1 Geri İzleme }

Türkçe Twitter
01 Kasım 2010, 14:04

{ 43 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

Yain ipek 13 Eylül 2013, 15:45

Ben mesela @akbankdestek kullanıcısına twet attım bunu herkes görüyor diyorsunuz. Nereden görüyor. Mesela bu kullanıcıya diğer kullanıcılar tarafından gönderilen bu tür tweerleri nereden görebilirim

Cevapla

Oguzhan 03 Aralık 2011, 11:10

Beni arkadaşlarımın listesinde gerçek ismimle mi gözküyorum yoksa kullanıcı adıyla mı ? Aynı şekilde aramada yapılırken hangi isimle çıkıyorum?

Cevapla

webucu.net 05 Aralık 2011, 11:35

Her ikisini de görebilirler.

Cevapla

ePortal 28 Kasım 2011, 21:59

Hocam twitter için verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Türkiyede çok fazla kullanılıyor fakat düzgün kullanılamadığı kanısındayım. bu bilgiler tüm @twitter için çok faydalı oldu. teşekkürler

Cevapla

su zelal 25 Kasım 2011, 19:39

ya bn yorum yaparsam başkalrı görüyomu.yada bn başkasının yorumunu okuyabiliyomuyum

Cevapla

webucu.net 05 Aralık 2011, 11:48

Gizlilik ayarlarındaki tweetleri gizleme ayarını yapmadığın sürece, evet, görünür.

Cevapla

Nur 21 Kasım 2011, 00:08

Bazıları twetleri follow listelerini herkesin görünümüne kapatmış oluyor onları takip etmek istediğinde send follow reguest yazısı çıkıyor tiklayincada takip edemiyorum, baska hesap sahipleri takip ediyorlar ben yanlış birseymi yapıyorum farklı bir yolu varmi

Cevapla

webucu.net 05 Aralık 2011, 11:53

karşı tarafın onay vermesini beklemelisin.

Cevapla

şeyma 19 Eylül 2011, 12:20

benim ayarlarımdan retweet kapalı yazdıklarımı kimse rtleyemiyor nasıl açıcam yardımcı olun

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 21:18

ayarlar kısmındaki “Tweetlerimi Korumaya Al” kısmında tik olmamalı, kontrol et…

Cevapla

Deep 30 Ağustos 2011, 20:43

Google aramalarında hesabım neden çıkmıyor acaba?

Cevapla

webucu.net 02 Aralık 2011, 22:11

Google’da üst sıralarda çıkabilmeniz için Google’ın bir çok parametresi vardır. Bunlardan ilki de sayfanızın ne kadar sık ziyaret edildiğidir. Az ziyaret edilen siteler Google’da üst sıralarda yer almıyorlar.

Cevapla

Deniz 12 Ağustos 2011, 01:03

Kimseyi follow yapamıyorum Çıkış yapıp tekrar girin yazıyor. Bu hatadan önce yaklaşık 1000 kişiyi followladım. Ne yapabilirim?

Cevapla

webucu.net 17 Ağustos 2011, 18:15

Twitter üst üste çok fazla hesap follow etmenize izin vermez. Uyarı çıkınca ara verip, ertesi gün tekrar deneyebilirsiniz.

Cevapla

tanerdemir2121 21 Temmuz 2011, 03:22

herşey güzel başka özelikler yokmu

Cevapla

webucu.net 04 Ağustos 2011, 12:47

bunların tamamını yerine getirirseniz, mutlaka çok fazla takipçiniz olacaktır…

Cevapla

muzaffer üçüncüoğlu 19 Temmuz 2011, 10:48

tweetlerimin altında neden kilit işareti çıkıyor? bu kimseye ulaşmadığının göstergesi mi?

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 21:01

ayarlar bölümünde, tweetlerimi gizle/koru kısmı tıklanmış mı kontrol etmelisin.

Cevapla

dobudha 13 Temmuz 2011, 01:09

takip ettiğim kişilerden bazıları listede takip ediliyor yerine takip et olarak görünüyor . Bu o kişilerin benim onları takip etmemi istemiyor oldukları anlamına mı gelir

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 20:55

hayır o anlama gelmez. takip ettiğin kişiler takip et olarak görünmez.

Cevapla

alya 02 Temmuz 2011, 09:14

merhabalar tweetlerimi yanlızca takipçilerimmi görüyor takip ettiklerimde görüyormu ?

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 20:30

hayır, takip ettiklerin görmez, sadece seni takip edenler görür.

Cevapla

Mehmet Akif ERSOY 18 Mayıs 2011, 13:28

hesabım otomatik dm atıyor nasıl engelleyebilirim tüm uygulamaları kaldır hala atıyor.

Cevapla

webucu.net 04 Ağustos 2011, 13:01

bunu yapan mutlaka bir uygulamadır, yoksa hesap kendiliğinden otomatik dm göndermez. tüm uygulamalarınızı tekrar kontrol edin ve şifrenizi değiştirin.

Cevapla

ankara haber 16 Mayıs 2011, 11:26

Güzel bir derleme olmuş. Twitter tahmin ettiğimden daha popüler oldu Türkiyede..

Cevapla

ry 12 Mayıs 2011, 20:23

yazdıklarını göz önünde bulunduracağım ama rt için klas bir sözden çok takipçi sayın önemli.

Cevapla

hilal 30 Ocak 2011, 22:44

merhaba , beni takip etmeyen kişilere nasıl yorum yapabilirim? bunun için benim o kişiyi takip etmem gerekmiyor heralde değil mi? çünkü eğer birine yorum yaptıysam illaki cevap vermesi için beni takip etmesi gerekmiyor sanırım.

Cevapla

webucu 31 Ocak 2011, 12:14

Hayır, illaki takip etmene gerek yok. O kişilerin tweetlerinin altındaki “reply” butonuna tıklayarak yorum yapabilirsin. Ya da yeni bir tweet yazma kutucuğunun içine mesajını yazar, bu mesajın an başına aşağıdaki şekilde @ işaretinden sonra o kişinin twitter kullanıcı adını yazabilirsin.

@yorum yaptığın kullacı adı

Cevapla

buse 14 Aralık 2010, 13:44

twitter da takipçilerim hiç yok nasıl takipçi yapabilirim kendimee

Cevapla

webucu.net 20 Aralık 2010, 12:18

yukarıdaki 14 öneriyi uygulamalısın.

Cevapla

HLL 03 Aralık 2010, 15:11

arkadaşlarım beni isimle arayıp bulamadığını söylüyorlar
ne yapmam gerek ?

Cevapla

webucu.net 20 Aralık 2010, 12:24

Arama aşağıdaki 4 konu için yapılabilir. Arkadaşların senin Twitter adını yazıp “people” kısmında aramalı.

* Tweets
* Tweets with links
* Tweets near you
* People

Cevapla

kader 22 Kasım 2010, 20:22

ya ben twitterda ne birine msj gönderebiliyorum nede alabiliyorum ben direk msj gönderebilmek için direct messager yok bnmim twetterımda napcam nolur yardım edin ???

Cevapla

webucu.net 24 Kasım 2010, 10:44

En üstteki menüde “Profile” sekmesinin yanında, “Messages” sekmesi var. Oradan Direkt Mesajlarını görebilirsin.

Cevapla

Buse 21 Kasım 2010, 20:02

Mesela bir kişinin bizi Retweetlediğini nerden anlayabiliriz??

Cevapla

webucu.net 24 Kasım 2010, 10:38

Merhaba Buse, “yeni Twitter” hesabına girdiğinde yukarıda “Retweets” adlı bir sekme var. O sekmenin içinde “Your tweets, retweeted” linkini seçmelisin.

Cevapla

Samet Çayır 02 Şubat 2011, 02:07

Tamam şimdi anladım,teşekkürler :) Allah razı olsun..

DİLEK 22 Eylül 2010, 01:05

benim şöyle bir sorunum var tweetırda beni arayan arkadaşlar bulamıyor yani aramada hiçbir şekilde çıkmıyorum acaba neden yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevapla

webucu.net 22 Eylül 2010, 15:37

Twitter’da kullanıcı adını söyler misin, kontrol edelim.

Cevapla

kevser 27 Ağustos 2010, 17:55

tweetlerimi arkadaşlarım retweet yapamıyorlar . çünkü tweetlerimin altında o küçük silik retweet yazısı çıkmıyor .

bunu nasıl halledebilirim .

Cevapla

webucu.net 30 Ağustos 2010, 10:58

Merhaba Kevser,

sen kendi yazdığın Tweet’lerin altında Retweet linkini göremezsin, çünkü kendi yazdığın bir Tweet’i Retweet yapmana gerek yoktur aslında, yani sen o Tweet’i zaten ilk yazıp, yayımladığında herkese göndermiş olduğun için, onu Retweet etmene gerek kalmaz. Ama tabii ki başkalarının yazdığı Tweet’leri Retweet yapabilirsin, başkaları da senin Tweet’lerini Retweet yapabilir. Yani seni takip eden kişiler yani senin Follower’ların senden aldıkları Tweet’lerin altında Retweet linkini görürler, aynı senin takip ettiğin kişilerin Tweet’lerinin altında Retweet linkini gördüğün gibi.

Cevapla

oyuncak 21 Ağustos 2010, 07:47

teşekkürler harika açıklama !

Cevapla

webucu.net 22 Ağustos 2010, 11:15

Rica ederim :)

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı