Twitter jargonu: @ – “@Mesajları” Nedir, Nasıl Kullanılır?

04 Mayıs 2010

(KB/sn) Twitter

Twitter rehberi: Twitter nedir, ne işe yarar? @ – @Mesajı Nedir?

Twitter ilk kullanılmaya başlandığında bir kullanıcının her hangi bir kişiye hitaben mesaj gönderme imkanı yoktu. Ancak oldukça kıza bir zamanda insanlar karşılıklı sohbet olanağı sağlamak ve belli bir kişiye hitaben mesaj gönderebilmek için @ işaretini kullanmaya başladılar.


Bu kullanım şekli o kadar yaygınlaştı ki, bir süre sonra Twitter @ sembolünü sisteme dahil ederek, Twitter alt yapısını genişletti.

@ sembolünü mesaj göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı adından önce kullanarak, o kişiye mesaj gönderebilirsiniz. (Örnek: @Ayşe-Yılmaz yazıp daha sonra iletmek istediğiniz mesajı yazabilirsiniz.) Ya da cevap vermek istediğiniz Twitter mesajının sağ alt köşesinde bulunan Rely (yani cevapla) linkine tıklayarak, mesajını yazabilirsiniz.

@ Mesajları

Gönderdiğiniz bu mesaj “direkt mesaj“  olmayıp (“Direkt mesaj” göndermeyi ve direkt mesajlarla ilgili ip uçlarını burada bulabilirsiniz.) herkesin görebileceği bir mesaj olacaktır, ancak herkes bu mesajın genele gönderilmiş bir mesaj değil, belli bir kişiye hitaben olduğunu  da anlayacaktır.

Paylaştıkça artan tat:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter

Benzer Yazılar

{ 1 Geri İzleme }

twitter takipçi sayısını arttırmak
09 Ağustos 2010, 18:20

{ 13 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

internet televizyonu 25 Haziran 2011, 14:12

Aynı mail adresiyle bir hesap daha açamazsınız çünki e-mail adresiniz veritabanında kayıtlıdır. Farklı mail adresleriyle hesap açmayı deneyin.

Cevapla

Tonkana 10 Haziran 2011, 20:20

Merhaba genel olarak bir tweet yazildiginda önüne # koymak la @ koymanin farki nedir ?? @ kisilere mi konuluyor bazen yazdigim tweetler sadece timeline da görünüyor ama gönderdigim yerde gözükmüyor neden ? Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 20:41

belli bir hesaba/kişiye/account’a mesaj atarken başına @ işareti konur, belli bir konu hakkında yazıyorsan da başına # işareti koymalısın.

Cevapla

gül yüksel 23 Mayıs 2011, 01:43

merhaba

yyukarda baya bir açıklama var teşekkür ederim hepsi için yanlız benim hala tam anlayamadığım bir konu var

mesela twitter a girdim arama kutusuna — internetime dokunma— diye yazdım sonra bu sayfanın takipçisi oldum bu arada sayfaya baktım orda herkes mesaj göndermiş bir sürü insan, ben onların mesajını görebiliyorum , o sayfaya ben nasıl mesaj yazarım onlarınki ile birlikte görünsün

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 20:40

o hesabın da seni takip etmesi gerekir bunun için. bu arada belli bir hesaba mesaj atarken başına @ işareti koymayı unutma, veya belli bir konu hakkında yazıyorsan da başına # işareti koymalısın.

Cevapla

Gizem 21 Ekim 2010, 23:20

Bende birşey sorucam benim takip ettiğim kişiler var ve bazılarında mavi tik işareti var bu ne demek oluyor, onlarda benimi takip ediyor demek ?

Cevapla

webucu.net 25 Ekim 2010, 11:42

Merhaba Gizem,

Eğer Followers (sizin takip ettiğiniz hesaplar) listenize girince tik işareti görüyorsanız, karşılıklı takip demek. Bu listede artı işareti olanlar, sizi takip eden ama sizin takip etmediğiniz kişilerdir.

Cevapla

ertan 18 Ağustos 2010, 09:12

merhaba.

ben twitter’da takip ettiğim birine mesaj göndermek istiyorum. Ama mesaj göndermek istediğim kişi beni takip etmiyor. Ona nasıl mesaj gönderebilirim?

mesajımdan önce “@kullanıcıismi” şeklinde yazarsam, o kişi beni takip etmemesine rağmen mesajımı görür mü?

teşekkürler…

Cevapla

webucu.net 18 Ağustos 2010, 11:31

Merhaba Ertan, eğer o kişi de seni takip etseydi, en kolayı DM-mesajı göndermek olurdu. Detaylar: http://www.webucu.net/twitter/twitter-jargonu-dm-direct-messages-nedir-nasil-kullanilir/

Ancak o kişi seni takip etmiyorsa, @ mesajı gönderebilirsin.

Unutmaman gereken nokta, @ mesajı yazdığında, bu kişi eğer kendi @ mesajlarını kontrol ediyorsa, senin mesajını görür, eğer @ mesajını kontrol etmiyorsa, senin mesajını gözden kaçırabilir ya da oldukça geç görebilir. Detay (Bu linkteki 4. maddede @ mesajı nasıl kontrol edilir bulabilirsin) http://www.webucu.net/twitter/twitterda-takip-edilmenin-14-kurali/

Cevapla

Kumsal 13 Ağustos 2010, 10:59

Merhaba,
Protect my tweets özelliğini kullanıyorum.Takipçisi olduğum birine cevap yazdığım zaman görebilir mi?

Cevapla

webucu.net 13 Ağustos 2010, 11:40

Selam Kumsal,

Protect my tweets kullanıyorsan, sadece seni takip etmelerine izin verdiğin kişiler senin mesajlarını görebilir. Sadece senin takip ettiğin, ama seni takip etmeyen kişiler senin mesajlarını göremezler.

Cevapla

webucu.net 26 Temmuz 2010, 16:44

Merhaba Esra, hesabını silebilmen için önce hesabına girebilmen gerekir. Henüz hesabın silinmediği için aynı mail adresi ile tekrar hesap açamazsın. Eğer şifreni unuttuysan ve o yüzden eski hesabına giremiyorsan, giriş sayfasında kullanıcı adını ve şifreni yazdığın yerde “Forgot password?” linkine tıklayıp, mailini ya da kullanıcı adını yazarak, “Send Instructions” butonuna bas ve gelen maildeki linke tıklayarak, hesabına ulaşabilirsin. H

Cevapla

esra 25 Temmuz 2010, 00:01

twıtter hesabımı devredısı oldu.baska hesap actım.aynı maılle acamadm.ndn??twıtter hesabı nasıl sılınıyor?

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı