Türkçe Twitter

01 Kasım 2010

(KB/sn) Twitter

Twitter 140 Karakter

Twitter bir mesajlaşma servisidir. Email, RSS, Blog, sosyal network gibi bir element olmakla birlikte, farkı mesajlaşma esnasında en fazla 140 karaktere izin veriyor olmasıdır. Bunun sebebi cep telefonlarının mesajlarının 160 karakter ile sınırlı olmasıdır. Twitter 20 karakteri kullanıcı adı için ayırır ve diğer 140 karakteri ise mesajlaşmanız için bırakır. Böylece Twitter mesajları cep telefonlarından da kolaylıkla gönderilebilir. Bu ise “kolay okunmasına ve kolay yazılmasına” olanak sağlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: İnsanların sizin yazdığınız Tweet’leri kendi Follower’larına göndermelerini, yani Retweet yapabilmelerini istiyorsanız, 140 karakterinizin tamamını kullanmamanız gerekir.  İnsanlar sizin Tweet’lerinizi Retweet yaptıklarında kendi kullanıcı adlarındaki karakter kadar daha yere ihtiyaçları olacaktır. Bu sebeple Tweet’lerinizi yazarken 125 karakteri geçmemenizi öneririm.

Bloglarda da olduğu gibi Twitter’daki mesajlar herkese açıktır (korumalı hesaplar hariç – mesajlarınızı göstermeme opsiyonunuz bulunmaktadır.), yani mesajlarınızı okuması için insanlara izin vermek zorunda değilsiniz. Ancak insanların sizi takip etmesi için “ilginç” olmalısınız.

Twitter Following Ne Demek?

Following, takip etmek anlamındadır. Yani Twitter’da kendilerini takip ettiğiniz, mesajlarını okuduğunuz insanlar için kullanılır. Korumalı mesajlar hariç, Twitter’daki tüm mesajlar herkese açıktır. Birini takip ettiğiniz zaman (follow) onun gönderdiği her mesajı alırsınız, biri sizi takip ettiği zaman ise o sizin gönderdiğiniz tüm mesajları alır.

Unutmayın ki; bir kişinin mesajlarını görebilmek için, birbirinizi karşılıklı olarak takip etmek (follow) zorunda değilsiniz. Böylece;

- Karşılıklı takip zorunluluğu olmadığı için, tanımadığınız insanlara da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ise profesyonel networking için muhteşem bir olanak sağlar.

- Eğer ilginç değilseniz, insanlar sizi takip etmez ve hedeflediğiniz geniş iletişim ağına ulaşamazsınız. Bu sebeple 140 karakterinizi akıllıca kullanın ;)


Twitter’da mesajlarını almak istediğiniz, yani kendilerini takip edip, yazdıkları mesajları okumak istediğiniz insanları “Follow” butonuna basarak takip edebilirsiniz.

Twitter Followers Nedir?

Follower, takip eden kişi anlamındadır. Yani Twitter’da sizin mesajlarınızı takip eden insanlar için kullanılır. Follower’larınız, sizin gönderdiğiniz tüm mesajları okuyabilir, mesajlarınıza cevap dönebilir (reply) ya da sizin mesajlarınızı kendileri de tekrar yayımlayabilirler (retweet). Bununla birlikte bir kişinin mesajlarını görebilmek için, birbirinizi karşılıklı olarak takip etmek (follow) zorunda değilsiniz. Böylece;

- Karşılıklı takip zorunluluğu olmadığı için, tanımadığınız insanlara da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ise profesyonel networking için muhteşem bir olanak sağlar.

- Eğer ilginç ya da diğer bir değişle değerli mesajlar yazmazsanız, insanlar sizi takip etmez ve hedeflediğiniz geniş ağa ulaşamazsınız. Bu sebeple 140 karakterinizi akıllıca kullanın :)

Twitter Hashtag #

Yeni Twitter kullanıcıları en karışık şeyin # (Hashtag) olduğunu düşünür, ancak # sembolü en yararlı ve kullanımı bir o kadar da basit bir araçtır. # (Hashtag) kullanıcıların mesajları kategorize etmesini sağlayan bir semboldür ya da “tüm bu mesajlar aynı olaya/kişiye/yere aittir” demenin pratik bir yoludur.

# ile kategorize edilmiş mesajları görmek için http://search.twitter.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca http://hashtag.org/ adresinde en popüler hashtag’leri de bulabilirsiniz.

Twitter @ Ne Demek?

Twitter ilk kullanılmaya başlandığında bir kullanıcının her hangi bir kişiye hitaben mesaj gönderme imkanı yoktu. Ancak oldukça kıza bir zamanda insanlar karşılıklı sohbet olanağı sağlamak ve belli bir kişiye hitaben mesaj gönderebilmek için @ işaretini kullanmaya başladılar. Bu kullanım şekli o kadar yaygınlaştı ki, bir süre sonra Twitter @ sembolünü sisteme dahil ederek, Twitter alt yapısını genişletti.

@ sembolünü mesaj göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı adından önce kullanarak, o kişiye mesaj gönderebilirsiniz. (Örnek: @Ayşe-Yılmaz yazıp daha sonra iletmek istediğiniz mesajı yazabilirsiniz.) Ya da cevap vermek istediğiniz Twitter mesajının sağ alt köşesinde bulunan Rely (yani cevapla) linkine tıklayarak, mesajını yazabilirsiniz.

Gönderdiğiniz bu mesaj “direkt mesaj“  olmayıp (“Direkt mesaj” göndermeyi ve direkt mesajlarla ilgili ip uçlarını burada bulabilirsiniz.) herkesin görebileceği bir mesaj olacaktır, ancak herkes bu mesajın genele gönderilmiş bir mesaj değil, belli bir kişiye hitaben olduğunu  da anlayacaktır.

Twitter Retweet Ne Demek?

Retweet bir kullanıcının yararlı ya da ilginç mesajını kendi hesabından tekrar yayımlamaktır. Sizin takip ettiğiniz bir kişinin yazdığı mesaj sizin ekranınızda da görünür. Eğer siz bu mesajı retweet ederseniz (forward, tekrar yönlendirme), siz de bu mesajı sizi takip eden herkese göndermiş olursunuz. İlginç ve güncel bir mesaj sürekli insanlar tarafından retweet edilerek, milyonlarca kişi tarafından okunmaktadır.

Retweet yaptığınızda, mesaj sahibine bir anlamda kredi verilmiş yani takdir edilmiş olur.Diğer bir deyişle, bu kişinin yazdığı mesaj beğenilmiş ve tekrar sizi takip eden insanlara da gönderilmiş olur. Retweet hem mesaja hem de mesajı gönderen kişiye bir anlamda saygı göstermenin bir diğer yolu da denebilir.

Retweet (RT) değerli mesajların Twitter networkünde hızla yayılmaları kapsamında çok önemlidir.

Twitter Direkt Mesaj DM

Twitter mesajları herkese açık olmakla birlikte, sistem özel mesajlaşma imkanı da sağlamaktadır. Bu mesajlara “direct message” (direkt mesaj) adı verilmektedir ve bu mesajlar da 140 karalter ile sınırlıdır. Bu mesajların püf noktası, DM gönderebilmek için alıcının sizi takip (follow) ediyor olması gerekir. Ancak sizin takip ettiğiniz ama sizi takip etmeyen bir kişi de size DM gönderebilir.

İletişime açık olduğunuzu göstermek için, size hitaben yazılan @ mesajlarına cevap vermenizi öneririm. Kendiniz ile ilgili yazılan @ mesajlarını

görmek için Twitter web sitesinde sağ menüdeki “Home”un hemen altında “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” linkine tıklamanız yeterli. Burada tüm direkt mesajlarınızı okuyabilirsiniz. Bu mesajların üstüne gelerek, size hitaben yazılmış mesajlara cevap da verebilirsiniz.

Devamı >>

Twitter Fail Whale

Twitter oldukça hızlı bir şekilde büyümüştür. Bu başarının sonucu olarak, sistem bazen durmaktadır. Meşhur “Fail Whale” logosu, Twitter‘a giriş yapmak istediğinizde, kapasite aşılmış ise ekrana gelmektedir. Bu balina resmi ile karşılaştığınız zaman, bir süre beklemeli ve hesabınıza girmeyi tekrar denemelisiniz. Karşınıza çıkan “Twitter is over capacity.” yazısı, Twitter‘ın kapasitesinin yeni bir giriş daha yapmak için aşıldığını ifade eder.

Twitter’da Takip Edilmenin 14 Kuralı

Twitter’da Follower (Takipçi) Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Eğer Twitter’da tonlarca Follower sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle “yalnız” olmadığınızı bilin :) Ancak işin sırrı şurada: Az sayıda iyi ve kaliteli Follower, binlerce alakasız Follower‘dan çok daha iyidir. Şöyle düşünün mesala, vergiler ile ilgili Tweet yazdığınız bir Twitter hesabınız var, 1000 adet Follower’ınızın 999 adedi Spam-Follower, yani yazdığınız Tweet’ler ne gerçek anlamda okunur, ne de Retweet edilir.

Kaliteli ve nitelikli Follower sahibi olmak ve Follower arttırma istiyorsanız bu linkteki14 kurala dikkat etmelisiniz. Devamı >>

Paylaştıkça artan tat:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter

Benzer Yazılar

{ 13 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

atakan 26 Aralık 2011, 13:13

twitter çok güzel

Cevapla

emre turhan 19 Kasım 2011, 01:22

hmm bakacazz

Cevapla

Sema 17 Kasım 2011, 13:46

Meraba bende artık burdayım

Cevapla

MUHAMMED FATİH 15 Kasım 2011, 18:20

TİWİTTİRE BAYILIYORUM VE KATILMAK İSTİYORUM.

Cevapla

ecrin 04 Kasım 2011, 19:59

katılmak istiyorum bende

Cevapla

ben qeldim 18 Ekim 2011, 13:12

bende sizlere katılmak istiyorum ama nasıl bilqim yok:(

Cevapla

webucu.net 24 Ekim 2011, 12:59

bu blogta twitter kullanımı ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz, bloğumuzu okumaya devam edin…

Cevapla

semih 17 Ekim 2011, 18:37

katılmak istiyorum

Cevapla

Salatitin 17 Ekim 2011, 15:48

Cok.gözel

Cevapla

qizemm 14 Ekim 2011, 15:03

bende twittere üye olmak istiorummm :(

Cevapla

Digiturk 13 Haziran 2011, 10:30

Teşekkürler Elinize emeginize saglık tam aradıgım acıklamalar.

Cevapla

sevda 15 Mayıs 2011, 11:04

twitter cok güzel

Cevapla

ihsan 17 Kasım 2010, 13:49

Muhteşem açıklamalar yapmışsınız.Çok yararlandım.Teşekkür ederim.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı