Yeni Facebook’ta Kontrol Sizde!

13 Ekim 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook‘un ülkemizde erişime engellenip engellenmeyeceği tartışıla dursun, Ekim ayı başında yapılan konferansla Facebook‘un yeni tasarımı ve yeni özellikleri tanıtıldı. Facebook‘un patronu Mark Zuckerbeg, yenilenen sistemle daha kolay ve zengin bir kullanım sunmayı hedefliyor. Yenilenen Facebook‘un en büyük özelliği içeriğin artık tek tuşla bilgisayara indirilebilecek olması. Bundan böyle fotoğraflar, videolar, mesajlar, chat konuşmaları ve benzeri materyalleri bilgisayara kaydedebileceğiz. Bu özellik kullanıcıların hesaplarında kademli olarak görülmeye başlayacak. “Bilgilerini indir” özelliği, üyelerine kendi yükledikleri bilgileri kullanma izni vermediği için yoğun eleştiriler alan Facebook’ta önemli bir tutum değişikliği olarak görülüyor.

Zuckerberg, yeni Facebook‘ta güvenliğe önem verdiklerini açıkladı. Yenilenen gizli soru ve şifre sisteminin dışında dahil olduğumuz uygulamaların bizim hangi bilgilerimizi kullandıklarını da görebileceğiz. Böylece istemediğimiz bilgilerimizin kullanılması durumunda uygulamayı kaldırabileceğiz. Zuckerberg BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu değişiklikler insanlara bilgilerini ne şekilde paylaşacakları üzerinde daha fazla denetim verecek” dedi.


Böylece uygulamaların eriştikleri bilgilerinizi daha sonradan da kısıtlama imkanınız olacak. Bir uygulama erişmesini istemediğiniz bilgileri kullanıyorsa, o uygulamayı tamamen silmek yerine sadece uygulamanın bu bilgilere erişimini kısıtlayabileceksiniz.

Mark Zuckerberg, ‘Duyduğumuz şeylerden biri insanların bilgilerini daha küçük gruplarla paylaşmak istediği. Bu özelliklerle insanlar tüm arkadaşlarıyla paylaşmak istemedikleri bilgileri, istedikleri kişilerle paylaşabilecek.’ diye de ekledi. Aileniz, okul arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, hobi kulübünüzden tanıştığınız arkadaşlar artık ayrı gruplar içerisinde yer alacak ve sadece seçtiğiniz grupla etkileşime girmeniz mümkün olacak.

Grupların kendi gizlilik özellikleri, grupların ortak paylaşımlarını herkese açık veya sadece üyelerin görebileceği şekilde ayarlamanıza olanak verecek. Böylece açık grupların yanı sıra, kapalı gruplar oluşturmak da mümkün olacak. Facebook‘un yeni sistemiyle gelen en büyük yenilik grup sisteminde. Grupların oluşturulma sisteminden yönetilme sistemine kadar köklü değişiklikler geliyor. Ayrıca gruplar belli sayılara ulaştıkları zaman kendilerine özel Facebook uzantısı sahibi olacaklar.

Önemli bir tutum değişikliği Facebook‘ta hâlihazırda bulunan ‘Liste’ özelliği, kullanıcıların arkadaşları arasında alt gruplar oluşturmasına izin veriyor. Ancak 500 milyon Facebook üyesinin sadece yüzde 5′inin bu özelliği kullandığı belirtiliyor.

Zuckberg, duyurduğu yenilikler ile bir anlamda daha şeffaf ve daha sosyal bir Facebook’un ilk sinyallerini vermiş oldu.

Yeni Facebook en kısa zamanda kullanıma açılacak.

Paylaştıkça artan tat:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter

Benzer Yazılar

{ 2 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

zeynep 01 Temmuz 2011, 10:57

önemli deyil

Cevapla

1dekorasyon 13 Ekim 2010, 13:34

paylaşım için teşekkürler.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı