Facebook Profil Gizleme ve Arkadaş Ekleme Ayarı

29 Temmuz 2010

(KB/sn) Facebook

Eğer sizi kimlerin arkadaş olarak ekleyebileceğini merak ediyor ve bunu kontrol altında tutmak istiyorsanız Gizlilik Ayarları” sayfasının “İletişim Bilgileri” kısmından sizi kimlerin arkadaş olarak ekleyebileceğini düzenleyebilirsiniz. Bu sayfada, “Beni arkadaş olarak ekleme” seçeneği için tercih ettiğiniz ayarı seçin.

Ayrıca belirli kişilerin belirli profil içeriklerini görmesini engellemek için, şu adımları izleyin:

 1. Gizlilik sayfasının Profil Bilgileri kısmına gidin.
 2. Kısıtlamak istediğiniz içeriği kontrol eden ayarın yanındaki açılır menüye tıklayın ve “Özelleştir”i seçin.
 3. “Bunu şu kişilerden gizle” kısmını içeren bir açılır pencere göreceksiniz. Açık alana arkadaşınızın adını girin.
 4. “Ayarı Kaydet”e tıklayın.

Bir grup insanın belirli içerikleri görmesini engellemek için, öncelikle bir Arkadaş Listesi oluşturarak bu insanları bir grup altında toplamalısınız. Mevcut Arkadaş Listelerini düzenleyebilir veya Arkadaşlar Panosu’ndan yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bunu, her sayfanın üstünde yer alan Hesap açılır menüsündeki Arkadaşlarını Düzenle sayfasından da yapabilirsiniz. Bir Arkadaş Listesi oluşturduktan sonra, şu adımları izleyin:

 1. Gizlilik Ayarları sayfasının Profil Bilgileri kısmına gidin.
 2. Kısıtlamak istediğiniz içeriği kontrol eden ayarın yanındaki açılır menüye tıklayın ve “Özelleştir”i seçin.
 3. “Bunu şu kişilerden gizle” kısmını içeren bir açılır pencere gördüğünüzde, açık alana Arkadaş Listesi’nin adını girin.
 4. “Ayarı Kaydet”e tıklayın.

İçeriği belli insanlara kısıtlayabilmenin yanı sıra, içeriği belli bir grup insana göstermeyi de seçebilirsiniz. Bunun için, şu adımları izleyin:


 1. Gizlilik sayfasının Profil Bilgileri kısmına gidin.
 2. Ayarlamak istediğiniz içeriği kontrol eden ayarın yanındaki açılır menüye tıklayın ve “Özelleştir”i seçin.
 3. “Bunu şu kişiler görebilsin” kısmı altında, açılır menüden “Belirli Kişiler”i seçin.
 4. İçeriği göstermek istediğiniz arkadaş ve Arkadaş Listesi’nin adını girin.

Bunu istediğiniz sayıda arkadaşınız veya Arkadaş Listeniz için yapabilirsiniz. İçeriği yalnızca belirlediğiniz arkadaşlarınız görebilecektir.

Gruplara katılmak profilimin görünürlüğünü nasıl etkiler? Bir gruba katılmak, normalde belli bilgilerinizi göremeyen grup üyelerinin o bilgileri görebilmesini sağlamaz. Profilinizin açıklığını, katılmış olduğunuz gruplara bakılmaksızın, hesabınızın gizlilik ayarları kontrol eder.Hesabınızı belli bir gruptan gizlemek için, arama ayarlarınızı hesabınızı “Sadece Arkadaşlar” bulabilecek şekilde tamamen kısıtlamanız gerekir. Bunu yaptığınızda, adınızı grup üyeleri listesinde yalnızca arkadaşlarınız görebilecektir. Ancak, grupta Duvar yazıları yazmayı, tartışma konuları başlatmayı veya fotoğraf ya da videolar eklemeyi tercih ederseniz, diğer grup üyeleri o içerikleri görebilecek ve sizin de grup üyesi olduğunuzu anlayacaklardır.

Bu ayarları yaparken aşağıdaki Facebook terimlerinin ne anlama geldiğini bilmenizde fayda var:

“Arkadaşlarımın Arkadaşları”, Facebook arkadaşlarınızla arkadaş olan kişilerdir. Bu özellik paylaşım kapsamını arttırır ve arkadaşlarınızın, içeriği siz yayınlamış olsanız bile, uygun içerikleri arkadaşlarıyla paylaşmasını kolaylaştırır. “Arkadaşlarımın Arkadaşları”, içeriği internetteki “Herkes”e açmak zorunda kalmadan, çevrenizdeki ilgili insanların görebilmesini de sağlar. İçeriğinizi “Herkes” ile paylaştığınızda, içeriği internetteki herkes görebilir. Buna Facebook’ta arkadaşınız olmayan kişiler ile okul ve iş ağlarınızda olmayan kişiler dahildir. Bu ayarı, herkesin görmesinden çekinmediğiniz içerikleri yayınlarken kullanmalısınız. Birisinin “Herkes” için yayınladığınız içeriği görebilmesinin, profilinizdeki tüm bilgileri görebileceği anlamına gelmediğini unutmayın. İnsanların profilinize tıkladıklarında neler görebileceği, gizlilik ayarlarınızda nelere izin verdiğinize bağlıdır.Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 2 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Arkadaş Ekle, Öner, Kaldır, İptal Et, Yoksay
17 Ağustos 2010, 11:01
Facebook Arkadaş Silme, Engelleme
17 Ağustos 2010, 11:06

{ 5 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

Ayse yanilmaz 19 Kasım 2011, 21:05

Benim hesabimi kapatirmisiniz

Cevapla

webucu.net 30 Kasım 2011, 15:35

Merhaba Ayşe, hesabın sana özeldir ve onu sadece sen kapatabilirsin. Hesabını nasıl kapatacağın ile ilgiyi buradan bulabilirsin: http://www.webucu.net/facebook/facebook-nasil-kapatilir-2/

Cevapla

۝۩deAHt♫ 30 Kasım 2010, 23:16

bilgiler içn tşklüer ●●● peki arkadaşlarım arkadaşlrmı görmmesin istiyorsm napıyruz ☻☻☻

Cevapla

facebook 26 Kasım 2010, 19:43

bilgi için teşekkür ederim

Cevapla

webucu.net 26 Kasım 2010, 20:30

rica ederim :)

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı