Facebook Uyarı Aldım

15 Ekim 2010

(KB/sn) Facebook

Bir Facebook özelliğini kötüye kullandığım / kaldırılmış içerik yüklediğim için uyarıldım.

Facebook’un otomatik güvenlik sistemleri hangi tür davranışları kötü amaçlı davranışlar olarak belirler?

Sistemler aşağıdaki davranış türlerini otomatik olarak belirler:

 • Özellik aşırı kullanımı: Sitedeki özellikleri kullanma oranınızı kısıtlayan sınırlar vardır. Diğer kişilerin kendilerini rahatsız veya güvensiz hissetmelerine neden olabileceği için özelliklerin aşırı kullanımına izin verilmez.
 • İstenmeyen iletişim: Başkalarına gönderdiğiniz arkadaşlık istekleri yüksek oranda yok sayıldığında, sistemlerimiz bunu algılar. İnsanları tehdit altında, taciz edilmiş ve güvensiz hissettirebileceği için Facebook’u kullanarak tanımadığınız çok sayıda kişiyle iletişim kurmanıza izin verilmez. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Siteyi spam amacıyla kötüye kullandığım için uyarıldım.

Üst üste aynı mesajı göndermek veya aynı gönderiyi paylaşmak spam olarak algılanabileceğinden, Facebook’un Kullanım Şartları’nı ihlal eder. Facebook, kullanıcılarını spam’a karşı korumaktan gurur duyar ve bu kaide tarafımızdan çok ciddiye alınmaktadır. Uyarıldıysanız, lütfen aynı veya benzer içeriğe sahip daha fazla mesaj göndermeyin veya paylaşmayın. Facebook’ta spam göndermek hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına neden olacaktır.

Rahatsız edici veya kötü amaçlı olarak değerlendirilebilecek davranışlarda bulunduğum için uyarıldım.

Facebook’ta kötü amaçlı eylemleri durdurmak için güvenlik sistemleri vardır. Sistemler aşağıdaki davranış türlerini otomatik olarak belirler:

 • Özellik aşırı kullanımı: Sitedeki özellikleri kullanma oranınızı kısıtlayan sınırlar vardır. Diğer kişilerin kendilerini rahatsız veya güvensiz hissetmelerine neden olabileceği için özelliklerin aşırı kullanımına izin verilmez.
 • İstenmeyen iletişim: Başkalarına gönderdiğiniz arkadaşlık istekleri yüksek oranda yok sayıldığında, sistemlerimiz bunu algılar. İnsanları tehdit altında, taciz edilmiş ve güvensiz hissettirebileceği için Facebook’u kullanarak tanımadığınız çok sayıda kişiyle iletişim kurmanıza izin verilmez. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Uyarınızı kapattıktan sona, bu davranışı önemli ölçüde azaltmalısınız. Siteyi kötüye kullanıma devam edilmesi, geçici engellemeye veya hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir.

Uygunsuz bir fotoğraf/video yüklediğim için uyarıldım.

Yüklediğiniz bir fotoğraf veya video Facebook’un Kullanım Koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığı için bu uyarıyı aldınız. Çıplaklık, uyuşturucu kullanımı ve bu tür diğer görsel içerikler içeren fotoğraf ve videolar ile şiddet içeren veya bir bireye ya da gruba saldırıda bulunan fotoğraf veya videolara izin verilmez. Ne yazık ki, teknik nedenlerle, kaldırılan içerikle ilgili daha fazla bilgi veremeyiz. İleride böyle bir olayın olmasını önlemek için, lütfen bu tür fotoğraf ve videolar paylaşmaktan kaçının ve sitede duranlar varsa kaldırın.

Başka bir bireye/gruba saldırıda bulunan içerik oluşturduğum için uyarıldım.

Bir bireyi veya grubu rahatsız eden içerikler kaldırılır. Facebook, belirli kişilere istemedikleri şekilde dikkati çeken içerikleri kaldırma isteklerini de kabul etmek durumundadır. İleride böyle bir olayın olmasını önlemek için, lütfen yönettiğiniz her grubun içeriğini dikkatle gözden geçirin.

Spam/reklam olarak şikayet edilen içerik oluşturduğum için uyarıldım.

Facebook , kullanıcıların bir ürünün, hizmetin veya fırsatın reklamını ya da tanıtımını yapan içerik oluşturmasına veya yüklemesine izin vermez. Lütfen ileride böyle içerikler oluşturmaktan kaçının ve daha fazla uyarı almamak için mevcut bu tür tüm içerikleri kaldırın.

Yetkisiz içerik yüklediğim için uyarı aldım.

Siteye yüklediğiniz bir fotoğraf veya fotoğraf olmayan içerik (örn. video), yetkisiz olduğu yönünde şikayet gelmesi üzerine kaldırılmıştır. Arkadaşlarınızın ve ailenizin görüntülerini içeren içerikler dahil, Facebook’a koyduğunuz tüm içerikleri yüklemek için içeriğin sahibinden izin almış olmanız gerekir.

Ebeveyninin talebi üzerine 13 yaşından küçük çocukların fotoğraflarının kaldırılmasının bir Facebook ilkesi olduğunu lütfen unutmayın.

Gelecekte böyle bir durumun oluşmasını önlemek için, lütfen arkadaşlarınızın ve ailenizin görüntülerini içeren içerikler dahil, Facebook’a koyduğunuz tüm içerikleri yüklemek için içeriğin sahibinden izin aldığınızdan emin olun.

Facebook tarafından geliştirilmemiş bir uygulamayı kullanırken otomasyon kullandığım için uyarı aldım.

Facebook üyelerinden otomasyon kullanarak içerik veya başka bilgiler toplanmasına izin verilmemektedir. Facebook tarafından geliştirilmeyen uygulamalarda işlem yapmak için özel yer işaretleri veya programlar kullanıyorsanız, farkında olmadan otomasyon kullanıyor olabilirsiniz. Bu araçları kullanmaya devam etmeniz hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına neden olabilir.

Otomasyon kullanmıyorsanız ve bu sorun hakkında şikayet göndermek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın.

Gönderdiğim bir mesaj için uyarı aldım

Tacizkar mesajlar gönderdiğim için uyarıldım.

Diğer kullanıcıların tacizkar bulduğu davranışlarda bulunduğunuz için bu uyarıyı aldınız. Facebook, kullanıcıların diğerlerine tehditkar, açık seçik veya tacizkar mesajlar göndermesine izin vermez. İstenmeyen mesajlara da izin verilmeyecektir. İleride böyle bir olayın olmasını önlemek için, lütfen bu tür mesajlar göndermekten kaçının.

Spam mesajlar gönderdiğim için uyarıldım.

Diğer kullanıcıların spam olarak şikayet ettiği mesajlar gönderdiğiniz için bu uyarıyı aldınız. Facebook, kullanıcıların bir ürünün, hizmetin veya fırsatın tanıtımını veya reklamını yapan mesajlar göndermesine izin vermez. İleride böyle bir olayın olmasını önlemek için, lütfen bu tür mesajlar göndermekten kaçının.

Kuruluşumu/işletmemi tanıtmaya çalışıyordum ama şimdi spam gönderdiğim için uyarıldım. Kuruluşumu/işletmemi duyurabilmemin bir yolu var mı?

 • Bir Facebook Sayfası oluşturabilirsiniz: Facebook Sayfaları, markalara ve işletmelere Facebook’ta bir mevcudiyete sahip olmaları fırsatını sağlar. Markalar ve işletmeler, kullanıcı etkileşimi ve ilgisini en üst düzeye çıkarmak için Facebook Sayfalarını özelleştirebilir. Bir Facebook Sayfası, markaların ve işletmelerin kullanıcılarla bağlantılarını derinleştirmelerine ve Sosyal Reklamlar ile viral tanıtımı üst düzeye çıkarabilmelerine olanak sağlayacaktır. “Facebook Sayfa”sı oluşturma ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 • Sosyal Reklamlar oluşturabilirsiniz: Sosyal Reklamlar, kullanıcıların arkadaşları bir Facebook Sayfası ya da Uygulaması’nda herhangi bir eylemde bulunduğunda, ilgilerini çekebilecek haberleri ileterek Facebook Haber Kaynağı’nın gücünden ve viral yapısından faydalanır. Kullanıcıların daha çok ilgisini çekebilecek bir reklam deneyimi sunmanın yanı sıra, Sosyal Reklamlar markaların ve işletmelerin Facebook kitlesinin daha büyük bir yüzdesine ulaşmalarına yardımcı olur. Sosyal Reklamlar hakkında daha fazla bilgi almak ve kendi kampanyanızı oluşturmaya başlamak için buraya tıklayın.

Grubum/Etkinliğim için bilgiler gönderiyordum ama şimdi spam gönderdiğim için uyarılıyorum. Arkadaşlarımı kurduğum Gruplardan / oluşturduğum Etkinliklerden haberdar edebilmemin bir yolu var mı?

Spam, ayrım gözetmeksizin istenmeyen toplu mesajlar göndererek elektronik mesajlaşma sistemlerinin kötüye kullanılmasıdır. Kasıtlı olarak diğer kullanıcılardan ısrarla ticari bir istekte bulunmuyor olsanız da, üst üste aynı mesajı göndermek veya aynı gönderiyi paylaşmak Facebook’un Kullanım Koşulları’nı ihlal eder ve çok ciddi bir suç olarak kabul edilir.

Kullanıcılarımızı spam ve istenmeyen diğer ticari mesajlardan korumak için Facebook, sadece bir grup veya etkinlik organize etmeye çalışıyor olsanız bile bir kullanıcının ne zaman üst üste aynı mesajı gönderdiğine veya paylaştığına işaret eden katı kurallar koymuştur.

Facebook, bu durumların tekrar ortaya çıkmaması için bazı farklı yollar önermiştir. Bir etkinlik organize etmeye çalışıyor ve tüm bilgileri mesajlarla gönderiyorduysanız, Etkinlikler sayfasına gidip “Etkinlik Oluştur”a tıklayarak bir Facebook Etkinliği oluşturmanızı öneririz. Ardından etkinlikle ilgili gerekli tüm bilgileri doldurabilir ve etkinlikte yer alan davet özelliğini kullanarak tüm arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Etkinliğe katılım durumları için ‘evet’ yanıtını veren tüm konuklara mesaj göndermenizi sağlayan “Tüm Konuklara Mesaj Gönder” özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bir mesajda, duvarda veya tartışma panosunda katılım için bir bağlantı paylaşarak grubunuzu tanıtmaya çalışıyorduysanız, bu bir spam olarak algılanabilir. Gruba yerleştirilmiş olan Davet işlevini kullanarak kendi arkadaşlarını davet etmeleri için arkadaşlarınızı bu grubun yöneticisi yapmanızı öneririz. “Grup Üyelerini Düzenle” ve ardından kullanıcıların adlarının yanındaki “yönetici yap” bağlantılarına tıklayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Her yönetici gruba kendi arkadaşlarını davet edebilir.

Facebook’a yüklediğim içerikler kaldırılmış

Facebook’ta ne tür içeriklere izin verilmez?

Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’ni ihlal eden içerikler (örn., fotoğraflar, gruplar, paylaşımlar, video vb.) Facebook’tan kaldırılır. Facebook tarafından yasaklanan içerik türleri, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, şunlardır:

 • Çıplaklık ve müstehcen içerikler
 • Nefret söylemi içeren ya da bir bireye veya gruba doğrudan saldırıda bulunan içerikler
 • Kendine zarar vermeyle ilgili veya aşırı şiddet barındıran içerikler
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımı barındıran içerikler

Uyarı almama neden olan silinmiş içeriği görebilir miyim?

Ne yazık ki, teknik nedenlerle ve güvenlik için Facebook kaldırılan içeriğin açıklamasını veya kopyasını size veremez.

Facebook şikayet edilen her şeyi kaldırır mı?

Hayır. Bir Facebook yöneticisi, atılacak doğru adıma karar vermek için her şikayeti dikkatle inceler. Hak ve Sorumluluklar Bildirimini ihlal eden bir durum söz konusu değilse, önlem alınmaz. Bir ihlal söz konuysa, ihlalin ciddiyetine bağlı olarak bir uyarı alabilirsiniz veya hesabınız kapatılabilir.

“Anma grubu”mun siteden kaldırıldığına dair bir bildirim aldım.

Oluşturduğunuz veya yöneticisi olduğunuz bir anma grubu, vefat etmiş kullanıcının yakın bir aile üyesinin açık isteği doğrultusunda kaldırılır.

Bir bağlantı yayınlamaya çalıştığımda, “Ziyaret etmeye çalıştığın bağlantı Facebook kullanıcıları tarafından kötü amaçlı olduğundan şikayet edilmiştir” diyen bir hata mesajı alıyorum.

Siteye yüklemeyi denediğiniz içerikler diğer Facebook kullanıcıları tarafından kötü amaçlı olduğu yönünde şikayet edildiği için kaldırıldı. Saldırgan metin veya URL’leri paylaşmadığınız takdirde hesabınızı düzenleyebilirsiniz.

Paylaşmaya çalıştığınız internet sitesinde kötü amaçlı içerikler bulunmadığına inanıyorsanız olsanız da, ne yazık ki, internet sitesini barındıran internet etki alanının kötü amaçlı olduğu tespit edilmiştir.

Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 6 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

özlem 29 Eylül 2011, 21:40

tanıdıgım kişiler istek yollamama ramen neden ceza alıyor hemde 4gün gibi bir süre tanıdıgımız kişileridemi eklemeyelim face uyarı almamamız için nede yapaşım tanımadıgımız kişileremi istek yollayaım anlamdım ki yada istek yolladıgımız kişiler anında ki kabulmu edecek diye 1 kurallamı varvarsa bu kurall neden kimse ye bildirilmiyor

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 21:15

istek gönderdiğin kişiler seni spam ya da tanımıyorum şeklinde işaretliyorsa ve bu belli bir sayıyı geçerse, o zaman da facebook istek göndermeni engeller.

Cevapla

mustafa 23 Temmuz 2011, 11:26

sohbet neden devre dışı

Cevapla

webucu.net 04 Ağustos 2011, 12:32
abdullah koc 25 Nisan 2011, 03:53

size iyi günler.
1- benim sorunum arkadaşlık istegi günderdiğim an spam oluyorum?
2-arkadaşım olmayan kişiye mesaj atmak istiyorum spam oluyorum.
bu 2 sorunumu ortadan kaldırırsanız çok memnun olcam. sevgiler saygılar..

Cevapla

webucu.net 20 Temmuz 2011, 15:31

İlk olarak biz Facebook çalışanları olmadığımız için, biz sizin sorunlarınızı ortadan kaldıramayız, ancak size sorunlarınız ile ilgili öneride bulunabiliriz.

İkincisi tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği göndermeniz Facebook tarafından desteklenmez. Ayrıca istek gönderdiğiniz bazı insanlar sizin arkadaşlık isteğinizi kabul etmez hatta sizi spam olarak şikayet ederse ve bu durum belli bir sayıyı aşarsa, Facebook tarafından insanları rahatsız ettiğiniz düşünülür ve yukarıda sizin bahsettiğiniz engeller konulur size.

Önerim: Sadece arkadaşınız olan ve isteğinizi kabul edeceğinden emin olduğunuz kişilere istek gönderin.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı