Facebook Sohbet (Chat) Özelliği

11 Ağustos 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook’ta en çok kullanılan özelliklerden birisi de “sohbet”tir (chat). Facebook Sohbet ile ilgili diğer yazılarımız:

 1. Facebook Sohbet Ayarları ve Gizliliği
 2. Facebook “Sohbet” (Chat) Masaüstü Araçları: iChat, Adium, Pigdin

Sohbet (chat) uygulaması ile ilgili bilmeniz gereken en önemli ipuçlarını ve püf noktalarını yayımlamaya devam ediyoruz…

Herhangi bir Facebook sayfasının sağ alt köşesindeki Sohbet menüsüne tıklayarak çevrimiçi olan arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Çevrimiçi ve sohbet için müsait olan arkadaşlarınızın yanında yeşil bir nokta, bir süredir işlem yapmayan arkadaşlarınızın yanında ise yarım ay simgesi belirir. Bir arkadaşınızın yanında yarım ay simgesi belirmişse, sitede en az son 10 dakikadır bir işlem yapmamıştır. Profillerde ve sitenin başka herhangi bir yerinde, sohbet simgesine tıklamak, o kişiyle konuşma başlatır. Sohbet mesajı göndermek için, mesajınızı yazıp klavyenizde “Enter” veya “Return” tuşuna basmanız yeterlidir.

Şimdilik insanlarla yalnızca teke tek sohbet edebilirsiniz. Grup sohbeti yapamazsınız.

Öncelikle en çok merak edilen konulardan biri herhangi bir kişinin sizinle Sohbet’te iletişim kurup-kuramayacağıdır. Unutmayın ki, sadece onaylanmış arkadaşlarınız sizinle Facebook Sohbet aracılığıyla iletişim kurabilir.

Sohbet’te gizliliğinizi korumak isterseniz, yani herkesin sizin online olduğuınuzu görmesini istemezseniz; belirli Arkadaş Listeleri’ne çevrimdışı (offline) görünmeyi seçebilirsiniz. Çevrimdışı görünmek istediğiniz her bir Arkadaş Listesi’nin adının yanındaki “Çevrimdışı Ol” geçişini seçmeniz yeterlidir. Bu listelerdeki kişilere artık sohbet edebilir durumda gözükmezsiniz. Arkadaş Listesi oluşturma hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz. Bir Arkadaş Listesine çevrimdışı gözükmek için, beyaz daireye tıklayarak durum çubuğunu yeşilden griye getirin. Ancak belli bir Arkadaş Listesi’ne çevrimdışı gözükmek, o Arkadaş Listesi’nin Sohbet penceresinde belirmesini engellemez.

Sohbet’te hangi Arkadaş Listelerinin belireceğini seçmek için:

 1. Alt araç çubuğunda “Sohbet”e tıklayın.
 2. “Arkadaş Listeleri”ni seçin.
 3. Göstermek veya kaldırmak istediğiniz listenin adına tıklayın.
 4. Her liste için 1-3 arası adımları tekrarlayın.

Sohbet’te Arkadaş Listeleri kullanmak istemiyorsanız:

 1. Alt araç çubuğunda “Sohbet”e tıklayın

 2. “Arkadaş Listeleri”ne tıklayın
 3. Her bir Arkadaş Listesi’nin yanındaki onay işaretini kaldırın; tüm arkadaşlarınız alfabetik sırada belirecektir.

Sohbet’te bir Arkadaş Listesi oluşturmak için:

 1. Alt araç çubuğunda “Sohbet”e tıklayın.
 2. “Arkadaş Listeleri”ne tıklayın.
 3. Sekmenin sonunda, “Yeni bir liste oluştur”un altına oluşturmak istediğiniz listenin adını girin ve “enter” tuşuna basın.
 4. Yeni Listeniz Sohbet pencerenizde belirdikten sonra, listeye dahil etmek istediğiniz kişilerin adlarını sürükleyin.
 5. Bunun yerine, listeye aynı anda birden fazla arkadaşınızı eklemek için, fareyi Arkadaş Listenizin yakınına götürüp “düzenle”ye de tıklayabilirsiniz.

Birisini Sohbet’te bir Arkadaş Listesi’nden kaldırmak için:

 1. Alt araç çubuğunda “Sohbet”e tıklayın
 2. Farenizi düzenlemek istediğiniz Arkadaş Listesi’nin üzerine götürün
 3. “düzenle”ye tıklayın
 4. Ekranda açılan pencerede, o Arkadaş Listesi’nde kimlerin olduğunu görmek için “Seçilenler”e tıklayın
 5. Liste’den çıkarmak istediğiniz kişinin üzerine tıklayın.

Eğer bir arkadaşınızın sizinle sohbet etmesini önlemek istiyorsanız, kendisini bir Arkadaş Listesi’ne ekleyip o Arkadaş Listesi‘ne çevrimdışı (offline) gözükmeyi seçebilirsiniz.

Sohbet Geçmişinizi nasıl sileceğinizi merak ediyorsanız: Yakın zamandaki sohbet geçmişinizi bir arkadaşınıza sohbet penceresi açarak görebilirsiniz. Ancak daha eski konuşmaları veya o anda çevrimiçi olmayan arkadaşlarınızla konuşmalarınızı göremezsiniz. Sohbet Geçmişinizi temizlemek için, Sohbet pencerenizin üst kısmındaki “Sohbet Geçmişini Temizle” bağlantısına tıklayın. Sohbet Geçmişi sayfadan sayfaya ve hatta farklı girişler arasında kaydedilse bile, kalıcı olarak tutulmadığına dikkat edin.

Facebook Sohbet’i kendi masaüstü sohbet istemcinle nasıl kullanabileceğini (örneğin iChat, Adium, Pigdin) merak ediyorsan bu yazıya göz atabilirsin.Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 3 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Sohbet Masaüstü Araçları
12 Ağustos 2010, 16:38
Facebook Sohbet Ayarları ve Gizliliği
02 Eylül 2010, 21:27
Facebook Sohbet Açılmıyor
17 Eylül 2010, 13:42

{ 8 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

Mustafa 01 Ağustos 2011, 22:34

merhaba benim facebook sohbet ayarlarıma bugün bişiler oldu ve telefondan gırdıgımde eskıden gelen kutusu gozuken mesajlarımın adı şimdi ” mesajlar” adı altında gozukuyo ve bana atılan bazı mesajlar telefonuma gelmıyo ve pcde yazdıgım sohbet mesajlarıda gelen kutusunda bi mesaj yeri oluşturulup oraya kaydediliyo ama ben bunu istemiyorum eskiden olduğu gibi normal sohbet ve normal gelen kutusu olsun istiyorum bunu nası yaparım ?

Cevapla

webucu.net 04 Ağustos 2011, 12:49

Messenger üzerinden kullanmayı da deneyebilirsiniz. Buraya bir göz atın: http://www.webucu.net/genel/facebook-sohbet-ayarlari/

Cevapla

alpay 29 Temmuz 2011, 09:48

bu faceteki sohpeti nasıl açabiliriz

Cevapla

webucu.net 04 Ağustos 2011, 12:45
rümeysa 26 Ocak 2011, 18:00

selma hanım bendede aynı diyor ya napıcağımı bilemiom , böle dediniz ama o arama yap yazan kutucuk nerede

Cevapla

webucu 31 Ocak 2011, 12:11

Sayfanın sağ tarafında “Abone Ol” bölümünün altında, “Webucu.net Twitter’da!” bölümünün de hemen üstünde.

Cevapla

selma 18 Ekim 2010, 19:55

facebookta arkadaşlarımla sohbet edemiyorum tarayıcı yükseltin diyor. facebookkta arkadaş listemdeki arkdaşlarımla sohbet edemiyorum.

Cevapla

webucu.net 25 Ekim 2010, 11:23

Merhaba,
Bloğumuzda tarayıcı yükseltme ile ilgili çeşitli yazılar bulunmaktadır. Bloğumuzun sağ tarafındadaki “Arama Yap” yazan kutucuğa merak ettiğiniz konuları yazıp, ilgili yazılara ulaşabilirsiniz. Örneğin o kutucuğa “Tarayıcı” yazıp, enter tuşuna bastığınızda, tarayıcı yükseltme ile ilgili neler yapılması gerektiği ile ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı