Facebook Sohbet Ayarları ve Gizliliği

02 Eylül 2010

(KB/sn) Facebook

Daha önce Facebook Sohbet Özelliği ve Facebook “Sohbet” (Chat) Masaüstü Araçları: iChat, Adium, Pigdin konulu 2 yazı yayımlamıştık. Facebook’un Sohbet uygulaması ile ilgili ipuçlarını ve püf noktalarını vermeye devam ediyoruz…

Facebook’ta Sohbet’i kullanırken belirli Arkadaş Listeleri’ne çevrimdışı (offline) görünmeyi seçebilirsiniz. Çevrimdışı (offline) görünmek için, istediğiniz her bir Arkadaş Listesi’nin adının yanındaki “Çevrimdışı Ol” sekmesini tıklamalısınız. Böylece bu listelerdeki kişilere Çevrimdışı (offline) görünürsünüz, yani bu kişiler sizin o an Facebook’ta olduğunuzu göremezler. Arkadaş Listesi oluşturma hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz. Eğer tekrar tüm arkadaşlarınıza sohbete müsait olduğunuzu belirtmek isterseniz, Sohbet penceresinde  “Çevrimiçi Ol” (online) seçeneğini seçin. Eğer Facebook’un Sohbet özelliğinden hoşlanmıyor ve bunu tamamen kaldırmak istiyorsanız, maalesef bu şu an için mümkün değil. Yapabileceğiniz tek şey Facebook Sohbeti “Herkes”e Çevrimdışı (offline) yapmaktır.

Facebook Sohbet‘te arkadaşlarınız ile yazışırken, çeşitli duygu simgeleri (emoticons, smileys) kullanmak isteseniz, bu simgelerin nasıl yapılacağı ile ilgili kodları burada bulabilirsiniz.

Facebook Sohbet‘i kullanırken karşınıza arkadaşlarınızın gönderdiği birtakım bildirimler çıkabilir. Eğer karşınıza çıkan bildirimi kapatmak isterseniz  “X” simgesine tıklamanız yeterli. Dikkat edilmesi gereken nokta, “X” simgesine tıkladığınızda, gelecekteki bu tür bildirimleri kalıcı olarak kapatmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Örneğin, paylaşılan bağlantılarla ilgili bir bildirimi silerseniz, gelecekte arkadaşlarınızın paylaşacağı bağlantılar hakkında bildirimleri bir daha almazsınız.

Şu an için Facebook Sohbet‘te teke tek sohbet edebilirsiniz, ancak grup sohbeti yapamazsınız. Aynı anda devam eden çok sayıda bire-bir sohbet konuşmanız varsa ve sohbet etmek için yeni bir pencere açmak isterseniz tarayıcınızın (browser) sağ alt köşesindeki Sohbet menüsünü açıp “Sohbeti Ayrı Sayfada Aç” bağlantısına tıklayarak ayrı bir Facebook Sohbet penceresi açabilirsiniz. Ayrı sohbet penceresini kapattığınızda, konuşmalarınız ana pencereye geri dönecektir.

Facebook’a girdiğnize Çevrimdışı olsanız dahi alt kısımda kırmızı bildirimler görebilirsiniz. Bu bildirimler, insanlar Facebook’ta bir fotoğrafınıza yorum yapmak ya da duvarınıza yazı yazmak gibi sizinle ilgili herhangi bir işlem yaptığında, belirir. Bu bildirimlere tıkladığınızda, insanların sizinle ilgili yaptığı yorum ya da yazılara hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Eğer Çevrimiçi Arkadaşlar kısmını sürekli açık tutmak isterseniz, sağ alt köşedeki Sohbet simgesine tıkladıktan sonra “Ayarlar”a tıklayın. Bu kısmı sürekli açık tutmak için “Çevrimiçi Arkadaşlar Penceresini Açık Tut” seçeneğinin yanındaki kutuyu tıklayarak işaretleyin.

Eğer Facebook sohbette mesaj aldığınızda uyarı sesini duyamıyorsanız, uyarı sesini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. Herhangi bir Facebook sayfasının sağ alt köşesindeki sohbet menüsü düğmesini seçin.
 2. “Ayarlar” bağlantısına tıklayın.
 3. “Yeni Mesajlarda Sesli Uyar”ın yanındaki kutuyu tıklayarak işaretleyin.

Sesi hala duyamıyorsanız, hesabınızdan çıkın ve tekrar giriş yapın. Ancak hesabınızı sadece tarayıcınızın (Browser) sağ üst köşesindeki X işaretine tıklayarak değil, Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan “Hesap” menüsünden “Çıkış”ı tıklayarak yapın.

Eğer Sohbet menüsünü tıkladığınızda menüyü genişletemiyorsanız, tarayıcınızı yükseltmeniz gerekebilir. Bu sorun genelde Internet Explorer 6 gibi eski tarayıcılarda baş gösterebiliyor. Tarayıcınızı nasıl yükseltmeniz gerektiğini adım adım bu yazıda bulabilirsiniz.


Ancak Internet Explorer 8 kullandığınız halde, Sohbet tarayıcınızı Internet Explorer 6′dan daha yüksek bir versiyon ile güncellemenizi öneriyorsa, aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. Internet Explorer 8 görev çubuğunuzda “Sayfa” menüsüne gidin.
 2. Uyumluluk Ayarları’nı seçin
 3. facebook.com’un yanındaki “Ekle” seçeneğine tıklayın
 4. Tarayıcınızı yeniden başlatın

Önemli uyarı: Bir çok kişi Facebook hesabının bir süreliğine ya da kalıcı olarak devre dışı bırakılması ile ilgili problemler yaşıyor. Bu konuda yaşanan muhtemel sorunlar ve çözümleri ile ilgili bu blogta çeşitli yazılar yayımlamıştık. Bu yazılara buradan ulaşabilirsiniz. Hesabınızın kapatılmaması ya da bir süreliğine devre dışı bırakılmamaması için Facebook Sohbet’i de kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle Sohbet’i kullanırken Facebook tarafından “mesaj gönderme sınırına yaklaştığınızı” belirten bir mesaj alırsanız dikkat etmelisiniz. Facebook insanları rahatsız edici ya da kötü amaçlı olduğunu düşündüğü davranışları önlemek için bazı sınırlar koymuştur. Bu sınırlar, sitedeki bazı özellikleri kullanma oranınızı kısıtlamaktadır. “Mesaj göndermekte fazla hızlı davrandığınız” için bir uyarı aldıysanız, hesabınızda mesaj engeliyle karşılaşmamak için bu etkinliği geçici olarak durdurmanız gerekecektir. Unutmamanız gereken nokta; Facebook, kullanıcılarını spam’a karşı korumaya çalışır ve kullanıcıların bir ürün, hizmet veya fırsatı tanıtan veya bunların reklamını yapan mesajlar göndermesine izin vermez. Daha genel bir tabirle ifade etmek gerekirse, Facebook hiçbir türde istenmeyen mesaja izin vermez ve bu tarz mesajları fark ettiğinde ya da biri sizi bu tarz davranışlardan dolayı Facebook’a şikayet ettiğinde, Facebook hesabınızı kapatabilir. Aman dikkat! Sizin başınıza gelmez diye düşünmeyin, bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 2 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Sohbet Masaüstü Araçları
02 Eylül 2010, 21:42
Facebook Sohbet (Chat) Nasıl Kullanılır
02 Eylül 2010, 21:45

{ 5 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

osman 08 Temmuz 2011, 19:14

benım face sohbet deişti ya deişik bişe anlamadım bugn açtım facebooku sohbet penceresinin orda hemen dene yazıordu tıkladm deişti sadece sürekli girenleri gösteri sohbette 30 kşi açık 15 tanesini gösterio napabilirim?

Cevapla

webucu.net 20 Temmuz 2011, 15:35

köşesindeki üçgen işaretine tıkla, oradan ayarlar açılır.

Cevapla

doğukan 24 Haziran 2011, 14:58

iyi bir gelişim

Cevapla

sezer 16 Mayıs 2011, 10:00

teşekkür ederim benimde işime yaradı ..

Cevapla

raufcan 08 Şubat 2011, 09:30

güzelllll bi sayfa ben 10000 verdimmm

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı