Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur? -2

12 Ağustos 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook Sayfaları, kendileriyle bağlantıya geçmeyi seçen kişilere resmi ve herkese açık bir şekilde önemli bilgiler yayınlayan kuruluşlar, işletmeler, ünlüler ve müzik grupları içindir. Profillere benzer şekilde, Sayfalar da kişilerin ve kuruluşların hedef kitleleriyle iletişim kurmalarına, etkileşimde bulunmalarına ve arkadaş önerileri, Haber Kaynağı haberleri, Facebook etkinlikleri ve daha fazlası yoluyla yayılarak yeni kitlelere sahip olmalarına yardımcı olan uygulamalarla geliştirilebilir.

Facebook sayfanızı oluşturmaya başlamadan önce, bu konu ile ilgili ilk yazımıza göz atmanızda fayda var. Lakin Sayfanızı oluşturduktan sonra bazı ayarları geri değiştirmeniz mümkün değildir, bu sebeple buradaki uyarıları okumanız iyi olacaktır.

Kişisel hesabınızdan kuruluşunuz için bir Facebook Sayfası oluşturup yönetebilirsiniz. Başlamak için buraya tıklayın.

Sayfa Yöneticileri hayranlarını yeni Sayfa içeriği, tanıtımlar, yaklaşan etkinlikler ve çok daha fazlası hakkında güncelleyebilir. Sayfalar, hayran kitlelerinin tamamına mesaj gönderebilir veya güncelleme için hayranlar arasından belirli özellikler taşıyanları hedef kitle olarak belirleyebilir. Sayfaların hayranlarına gönderdiği mesajlar, kullanıcının Gelen Kutusu’ndaki “Güncellemeler” sekmesinde görünür.

Facebook Sayfanızı içerikle doldurup yayınlamaya hazır olduğunuzda, sitedeki tüm kullanıcıların görebilmesi için Sayfanızı “yayınlamanız” gerekir.

Facebook Sayfanız “yayınlanmadı” durumundaysa, Facebook Sayfanızın üstünde sayfanızın henüz kullanıcılar tarafından görülemediğini belirten bir iletişim kutusu görürsünüz. Burada ‘sayfanızı yayınlamak’ için bir bağlantı bulunur. Bu bağlantı Facebook Sayfanızı hemen ‘yayınlandı’ olarak ayarlar ve tüm kullanıcılara görünür kılar. Facebook Sayfanızı yönetirken Sayfayı Düzenle bağlantısından da Sayfanızı “yayınlandı” olarak ayarlayabilirsiniz.

Facebook Sayfanızı istediğinizi zaman “yayınlanmadı” durumuna getirebilirsiniz. Facebook Sayfanızı “yayınlanmadı” durumuna getirmek, Sayfayı destekçileriniz de dahil tüm kullanıcılar için görünmez kılar. Facebook Sayfanız “yayınlanmadı” durumundayken yalnızca Sayfanın yöneticileri tarafından görülebilir. Tekrar “yayınlandı” durumuna alana kadar, kullanıcılar Sayfanızı göremeyecektir.

Facebook Sayfanızın Sayfayı Düzenle bağlantısındaki Ayarlar kısmından, Sayfanızı “yayınlanmadı” olarak ayarlayabilirsiniz.

Aman dikkat! Sayfanızın adını değiştirmek isterseniz, Sayfanızı silip yeniden oluşturmanız gerekir. Facebook ekibi sizin için Sayfa adlarını değiştiremez. Aynı şey sayfanızın kategorisi için de geçerlidir. Kategoriyi değiştirmek isterseniz, mevcut Sayfanızı silip doğru kategori altında başka bir Sayfa oluşturmanız gerekir.

Eğer sayfanıza başka Sayfa Yöneticileri atamak isterseniz aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Yönetmekte olduğunuz Sayfa’yı görüntülerken “Sayfayı Düzenle” seçeneğini seçin.
 2. Sağ alt sütundaki yönetici listesinin üzerine gelin ve “Ekle”ye tıklayın.

 3. Arkadaş Listenizden Yönetici olarak eklemek istediğiniz kişilerin adlarını seçin. Sayfanızı yönetmesi için davet etmek istediğiniz kişi Facebook’a henüz üye değilse, bu kişinin e-posta adresini “E-postayla Yönetici Ekle” kısmına yazın. Bu kişiler daha sonra siteye kaydolabilir ve Facebook’a katıldıkları anda yönetici isteğini kabul edebilirler.
 4. “Yönetici Ekle” düğmesine tıklayın.

Seçtiğiniz arkadaşlarınız Sayfanızı yönetmenize yardımcı olabilecektir. Her Yönetici, Sayfa Yöneticisi uygulamasını kullanarak Sayfayı kendi Facebook hesabından yönetebilir. Burada unutulmaması gereken en önemli konu; bir Sayfa’yı oluşturan kişinin yöneticiliğini kaldırmanın yolu yoktur.

Facebook Sayfanızdan bir hayranı çıkarmak için şu adımları izleyin:

 1. Hayranlar kısmının altındaki “Tümünü Gör”e tıklayın
 2. Kullanıcı adının yanındaki “X” işaretini seçin.
 3. “Kaldır”a tıklayın.

Facebook Sayfasını oluşturma ile ilgili ilk yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Lakin Sayfanızı oluşturduktan sonra bazı ayarları geri değiştirmeniz mümkün değildir, bu sebeple buradaki uyarıları okumanız iyi olacaktır.

Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur? -1

Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 2 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Sayfası Oluşturma (Facebook'ta hayran sayfası nasıl oluşturulur?)
12 Ağustos 2010, 19:07
Facebook Giriş
25 Ağustos 2010, 15:02

{ 13 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

hazeeeeel 29 Ağustos 2011, 15:13

ticarı sayfayı kişisel hesaba çevirme gibi bi şansımız yok mu acaba

Cevapla

webucu.net 02 Eylül 2011, 13:33

maalesef.

Cevapla

hazeeeeel 29 Ağustos 2011, 15:12

Sayfayı tekrar kişisel hesaba çevirme şansımız yok mu :)

Cevapla

webucu.net 02 Eylül 2011, 13:34

hayır.

Cevapla

can 24 Ağustos 2011, 02:11

süper

Cevapla

Feyza 17 Ağustos 2011, 13:51

Merhabalar, benim bir moda sayfam var 300 kişilik. I Love Moda adında. Herneyse ben bir yönetici aldım ve onun beni çıkarmasından korkuyorum. Bunun kilit gibi bir çözümü var mı??? Lütfen cevaplayın.

Cevapla

webucu.net 17 Ağustos 2011, 18:16

maalesef :(

Cevapla

bilge 12 Temmuz 2011, 12:00

Merhabalar ben facebookta bir sayfanın kurucusu ve yöneticisiydim
Yönetici kaldır’a tıklayarak yöneticiliğim kalktı
O sayfa artık benim gözükmüyorr D:

Cevapla

erman 13 Mayıs 2011, 22:46

güzel anlatım çok faydalı tşkler

Cevapla

erman 07 Mayıs 2011, 03:06

güzel ve sade bir anlatım olmuş

Cevapla

gizli prenses 16 Ocak 2011, 13:59

super olmus bayıldım

Cevapla

leyla 14 Ağustos 2010, 13:47

SAGOLUN BU PAYLAŞIM İÇİN ÇOK GÜZEL HATTA HARİKA OLMUŞ BENCE…!

Cevapla

webucu.net 14 Ağustos 2010, 21:50

Rica ederim, Leyla :)

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı