Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur? -1

08 Haziran 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook’ta fan sayfası oluşturmak oldukça basittir ancak dikkat etmeniz bir kaç nokta bulunmaktadır. Lakin Facebook bazı ayarların daha sonradan değiştirilmesine izin vermediği için, ayarlarınızı baştan tam doğru olarak kurmadığınız takdirde bir takım istenmeyen süprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Facebook’ta fan sayfası (aslında “fan sayfası” tabiri Facebook tarafından bir süredir kaldırıldı ve artık “Facebook sayfası” tabiri kullanılmaktadır.) oluştururken dikkat etmeniz gereken EN ÖNEMLİ noktalar şunlardır.

1. Eğer bir başkası için Facebook sayfası oluşturuyorsanız, örneğin müşteriniz, çalıştığını firma vb. ya da bir fan sayfasını birden fazla yöneticisi (admin) olacak ise dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Facebook sayfasının oluşturulması çocuk oyuncağı ancak önemli olan uygun URL’nin seçilmesi. Bu sebeple Facebook sayfalarını KENDİ HESABINIZ ÜZERİNDEN OLUŞTURMAYINIZ ve öncelikle Facebook sayfasını oluşturduğunuz ürün, topluluk, firma vb. için YENİ BİR HESAP OLUŞTURUNUZ. Ancak BELLİ BİR “FİRMA ADI” İÇİN HESAP AÇTIĞINIZDA FACEBOOK-UYGULAMALARININ KULLANIMINA İZİN VERİLMEMEKTEDİR. Bu sebeple ana-hesabı açarken “Firma Adı” vermemeye dikkat ediniz. Firmeyı temsil eden her hangi bir “Kişi” için, ŞAHIS ADINA Facebook hesabı açılmalıdır. Firma adını daha sonra bu hesap içerisinden açacağınız Facebook sayfasında (eski adı ile hayran/fan sayfasında) kullanabilirsiniz. Yani burdan dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ANA HESABIN BİR “KİŞİYİ/ŞAHSI” TEMSİL ETMESİ. SADECE “KİŞİLER” ÇEŞİTLİ “ÜRÜN” YA DA “FİRMALARIN ADINI” KULLANARAK FACEBOOK SAYFASI (ESKİ ADI İLE HAYRAN/FAN SAYFASI) OLUŞTURABİLİR.


2. Hesap oluştururken Facebook size Email adresi ve parola soracaktır. Email adresi olarak Facebook sayfasını kimin için oluşturuyorsanız o kurum, kuruluş, firmanın vb. Email adresini ve sizin kişisel Facebook hesabınız için kullandığınız Facebook parolasından FARKLI bir parola belirleyiniz.

3. Yeni oluşturduğunuz “Kişi” hesabının altında, dilediğiniz ürün ya da firma için “Facebook Sayfanızı” oluşturunuz. (İlerleyen günlerde bu Facebook sayfası oluşturmayı da adım adım anlatacağım.)

4. Daha sonra kendi mevcut hesabınız ile Facebook’a giriş yapıp, yeni oluşturduğunuz Facebook sayfasında “Beğen” butonunu tıklayınız. Yani kısaca kendi oluşturduğunuz Facebook sayfasının Hayran’ı/Fan’i olmalısınız.

5. Şimdi ise kendinizi “Yönetici (Admin)” yapma adımına geldik. Bunun için oluşturduğunuz hesaptan çıkarak, kendi kişisel hesabınızda girmelisiniz. Yeni oluşturduğunuz Facebook sayfasını Facebook’ta aratınız.

Oluşturduğunuz sayfaya tıkladıktan sonra “hayranları gör” kısmından hem kendinizi hem de yönetici yapmak istediğiniz diğer kişileri belirleyebilirsiniz.

Bu şekilde oluşturduğunuz Facebook sayfasının yönetimini güvence altına almış olursunuz. Oluşturduğunuz bu Facebook sayfasının yönetimi devretmeniz gerektiğinde ya da eğer çalıştığınız firma için oluşturduysanız ve işten ayrılmanız gereken durumlarda kendi Facebook hesabınız ile hiç bir bağlantısı olmadan oluşturduğunuz Facebook sayfasını devredebilir ya da bu Facebook sayfasının yöneticiliğini bırakabilirsiniz.

Kendi kişisel Facebook hesabınız üzerinden oluşturduğunuz Facebook Sayfalarının (Hayran-Fan Sayfasının) devri MÜMKÜN DEĞİLDİR ya da birden fazla yönetici olması gereken durumlarda, diğer yöneticiler sizin kişisel hesabınıza girmiş olurlar. Aman dikkat!

Facebook Sayfasını oluşturma ile ilgili ikinci yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Lakin Sayfanızı oluşturduktan sonra bazı ayarları geri değiştirmeniz mümkün değildir, bu sebeple buradaki uyarıları okumanız iyi olacaktır.

Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur? -2Paylaştıkça artan tat:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter

Benzer Yazılar

{ 5 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Nasıl Üye Olunur?
16 Temmuz 2010, 15:42
Facebook'ta ad nasıl değştirilir?
20 Temmuz 2010, 16:10
Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur
12 Ağustos 2010, 19:10
Facebook Giriş
25 Ağustos 2010, 14:59
Facebook Uyarı Aldım
15 Ekim 2010, 07:04

{ 12 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

solplatform 11 Kasım 2011, 11:50

teşekkürler detaylı anlatım için.

Cevapla

pelinnur 25 Ekim 2011, 22:17

evet gerçekten çok süper

Cevapla

Yasemin 19 Ekim 2011, 03:33

Facebook cok guzel seviyorum onun icin acmak istiyorum

Cevapla

CeReN 26 Eylül 2011, 16:08

THANK YOU :)
TEŞEKKÜR EDERİM…….
CANİKOM:)

Cevapla

esra 26 Eylül 2011, 16:07

teşekkürler canikom…….:)

Cevapla

oğuz 04 Eylül 2011, 19:57

reklam oluştur diye buton var ama ben böyle bir istekte bulunmadım :(

Cevapla

webucu.net 02 Aralık 2011, 22:09

bu butonlar sadece “Facebook reklamı”, eğer isterseniz reklam verebileceğiniz anlamına gelir ve Facebook tarafından yerleştirilmiştir.

Cevapla

CEREN ÜLKER KIRBAŞ 15 Temmuz 2011, 17:05

çok güzel

Cevapla

CEREN ÜLKER KIRBAŞ 15 Temmuz 2011, 17:01

çok güzelmiş

Cevapla

hasan 03 Şubat 2011, 16:22

çok güzel

Cevapla

salih bostancı 09 Ağustos 2010, 23:25

cok güzel

Cevapla

webucu.net 10 Ağustos 2010, 10:16

teşekkürler :)

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı