Facebook Haber Kaynağı Ayarları – 1

13 Ağustos 2010

(KB/sn) Facebook

Haber Kaynağı, Facebook kullanıcılarını arkadaşlarının sitede son zamanlarda yaptıkları aktivitelerden haberdar eden bir özelliktir. Haber Kaynağı, kullanıcılar hesaplarına giriş yaptığında ana sayfalarında gördükleri ilk şeydir.

Haber Kaynağı, Facebook’taki bilgilerin arkadaş ağları üzerinden hızla yayılmasını sağlar. Bu durum bir kartopu etkisi yaratabilir: Bir şeyin popülerliği arttıkça, daha fazla insan Haber Kaynağı üzerinden arkadaşlarının bunu yaptığını öğrenir ve daha sonra kendileri de yapar. Ve sonuç olarak giderek daha çok insan Haber Kaynağı üzerinden durumdan haberdar olur ve böyle sürüp gider. Böylece, yalnızca birkaç günde yüz binlerce insan bir şeyden haberdar olabilir.

Haber Kaynağı’nın gücünü kullanmak, çok sayıda destekçi toplamada ve mesajınızı Facebook’ta en fazla sayıda insana ulaştırmada kritik bir öneme sahiptir.

Facebook’un Haber Kaynağı en ilgi çekici içeriği belirler ve bunu yayımlar. Facebook en ilgi çekici içeriği bulmak için çeşitli etkenlere dikkat eder. Belirli bir içeriğe kaç arkadaşın yorum yaptığı, içeriği kimin paylaştığı ve ne tür bir içerik olduğu (örneğin fotoğraf, video veya durum güncellemesi). Haber Kaynağı gerçek zamanlı bir akış değildir, yani tarih sırasına göre sıralamaz içerikleri. Popüler ve ilginç içerikleri belirleyer üst sıralara yerleştirir. Başlıca Haberler arkadaşlarınızın paylaştığı en ilgi çekici içerikleri bir araya getirir. En Yeniler filtresi ise arkadaşlarınızın gerçek zamanlı tüm eylemlerini gösterir.

Arkadaşlarınızı Haber Kaynağı listesinden (varsayılan akışınızdan) kaldırmak için akışınızdaki haberlerinin üzerine gittiğinizde beliren “Gizle”ye tıklamanız yeterlidir.

Birisini Haber Kaynağınıza yeniden eklemek için, şu adımları izleyin:

 1. Haber Kaynağınızın en altına gidin ve “Seçenekleri Düzenle”ye tıklayın.
 2. Bir arkadaşınızı arıyorsanız, o kişiyi bulmak için listeyi gözden geçirin. Herkese açık bir profili arıyorsanız, Herkese Açık Profiller sekmesini seçin.
 3. Gönderilerini tekrar görmek için “Haber Kaynağı’na Ekle”ye tıklayın.
 4. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Kapat”a tıklayın.

Haber Kaynağını Filtreleme

Arkadaşlar Panosunu kullanarak Haber Kaynağınızı filtreleyebilirsiniz. Arkadaş Listeleri ve Durum Güncellemeleri dahil, Haber Kaynağı’nı filtreleme seçeneklerinizi görmek için sol gezinti menüsünde “Arkadaşlar”a tıklayın. Yeni durum güncellemelerini veya belli bir listeye eklediğiniz arkadaşlarınızla ilgili Haber Kaynağı haberlerini görmek için bu seçeneklerden birine tıklamanız yeterlidir.

Haber Kaynağını Ayarları

Eğer Haber Kaynağınızda bazı Facebook Sayfalarınızdan haber alamıyorsanız, Haber Kaynağı ayarlarınızı arkadaşlarınızdan ve Beğendiğiniz Sayfalardan daha fazla haber görebileceğiniz şekilde güncellemeyi deneyin. Bunu yapmak için, Haber Kaynağınızın alt kısmındaki “Seçenekleri Düzenle” bağlantısına tıklayın ve “Arkadaş Sayısı” kutusundaki sayıyı artırın. Bu işlemden sonra Sayfalar tarafından gönderilen daha fazla sayıda haber almaya başlamanız gerekir.

Belirli Türlerdeki Haber Kaynağı ve Duvar Haberlerini Gizlemek İçin

Facebook, birçok türdeki Haber Kaynağı ve Duvar haberlerini engellemenize izin verir ancak tümünü engellemenize izin vermez.


Profilinizde iş bilgileriniz veya ilişki durumunuz gibi bazı içerikleri güncellediğinizde, bu haberlerin Duvarınızda belirmesini önlemek için:

 1. Ayarlar açılır menüsünden Gizlilik Ayarları sayfasına gidin.
 2. Profil Bilgileri” bağlantısına tıklayın.
 3. “Ayarları Değiştir” düğmesine tıklayın ve şifrenizi girin.
 4. Yanlarındaki kilit simgesine tıklayarak “Kişisel Bilgiler,” “Dini İnanç ve Siyasi Görüş,” “Aile ve İlişki” ve “Eğitim ve İş” kısımlarının gizlilik ayarını dilediğiniz düzeye getirip güncelleyin. Örneğin, arkadaşlarınızın bu alanları güncellerken yaptığınız değişiklikleri görmesini istemiyorsanız, “Özelleştir” seçeneğini seçerek bunları “Sadece Ben” şeklinde ayarlayın.

Belli bir Duvar haberini kaldırmak isterseniz, farenizi haberin üzerine getirdiğinizde sağ tarafta beliren “Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Duvar haberini kaldırmak, Haber Kaynağı’nda bir haber oluşmasını önlemez.

Diğer kullanıcıların, bu aktiviteler hakkındaki Duvar haberlerini, yalnızca bunları sitede başka yerlerde görmeye izinleri varsa görebileceğini unutmayın. Örneğin, davet edilmedikleri gizli bir etkinlik oluşturursanız, bunun hakkında herhangi bir haber görmeyeceklerdir. Birisi profilinizi görüntülüyorsa ve fotoğraf albümlerinizi görmeye izinli değilse, fotoğraf eklediğinize dair Duvar haberlerini göremeyecektir.

Facebook Haber Kaynağı ayarları ile ilgili daha fazla bilgi için, bu konu ile ilgili 2. ve 3. yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Facebook Haber Kaynağı ile ilgili tüm bilgilere bu yazılarda ulaşabilirsiniz. Eğer yaşadığınız sorunlara bu yazılarda cevap bulamadıysanız, aşağıdaki yorum kutucuğuna sorularınızı yazın, size en kısa sürede ilgili cevabı döneceğiz.Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 2 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Haber Kaynağı Ayarları
13 Ağustos 2010, 12:17
Facebook Haber Kaynağı Ayarları – 3
14 Ağustos 2010, 21:23

{ 4 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

ben 14 Ekim 2011, 02:08

Başlıca Haberler ve en yeniler bende gözükmüyor.ne yapmam gerekir ?

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 21:11

sağ üst köşedeki sıralama yazan linke tıklayınca çıkar.

Cevapla

rukiye calhan 09 Eylül 2011, 23:40

faceme girdiğim zaman anasayfamda en yeniler ve başlıca haberler yerine son haberler yazıyor ve ben bunu düzeltemiyorum yardımcı ourmusunuz???

Cevapla

webucu.net 06 Aralık 2011, 21:08

duvarının sol üst köşesinde sıralama linki var, o linkten seçebilirsin.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı