Facebook Duvar Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? – 2

22 Temmuz 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook hesabınızda duvarınızı kimlerin görebileceğini ayarlayabilirsiniz. Bu konu ile ilk ilk yazımıza buradan ulaşabilirisniz.

Duvar ayarlarınızı dilediğiniz şekilde değiştirebilir, böylece duvarınızda yayımlanan yazı ve resimlere sadece izin verdiğiniz kişilerin erişmesini sağlayabilirsiniz.

Duvarınızda üç tür içerik bulunur ve bunları kimlerin görebileceğini “Gizlilik Ayarları” sayfanızın “Facebook’ta Paylaşım” kısmındaki “Ayarları özelleştir” bağlantısına tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

 • Arkadaşlarınızın bıraktığı gönderiler. Arkadaşlarınızın Duvarınıza bıraktığı fotoğraflar, gönderiler ve diğer içerikler “Arkadaşlarımın yazdığı Duvar yazılarını görebilme” ayarıyla kontrol edilir.
 • Sizin oluşturduğunuz gönderiler. Paylaştığınız durum güncellemeleri, fotoğraflar, bağlantılar ve diğer içerikler “Gönderilerim” ayarlarıyla kontrol edilir.
 • Yakınlardaki Aktiviteler. Bu haberler, içeriğin kendi gizlilik ayarına bağlı olarak belirlenir. Örneğin, birinin belirli bir fotoğrafı ve bu fotoğrafa yapılan yorumları görmesine zaten izin verilmişse, söz konusu fotoğrafa yorum yaptığınıza dair “Yakınlardaki Aktiviteler” haberini de görebilecektir. Yakınlardaki aktiviteler haberlerini tamamen kapatamasanız da, farenizi haberin üzerine getirdiğinizde sağ tarafında beliren “Kaldır” düğmesine tıklayarak belirli bir haberi kaldırabilirsiniz.

Facebook yalnızca arkadaşlarınızın Duvarına veya kendi Duvarınıza yazmanıza izin vermektedir. Ayrıca hayranı olduğunuz herhangi bir Sayfanın Duvarına da yazabilirsiniz.

Eğer duvarınızı filtrelemek isterseniz, bunun üç yolu vardır:

 1. [Adınız] + Arkadaşlar. Bu varsayılan filtre, kendi Duvar gönderilerinizi, arkadaşlarınız tarafından paylaşılan gönderileri ve Facebook etkinliğinize dair haberleri görüntüler.
 2. Sadece [Adınız]. Bu filtre, Duvarınızda paylaştığınız tüm gönderileri ve Facebook etkinliğinize dair haberleri içerir.
 3. Sadece Arkadaşlar. Bu filtre, arkadaşlarınızın Duvarınızda paylaştığı tüm gönderileri görüntüler.

Eğer duvarınızı siz görebiliyor, ancak arkadaşlarınız duvarınızı göremediklerini söylüyorlarsa, o halde ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Gizlilik Ayarları sayfasının “Profil Bilgileri” kısmında Duvarınızı kimin görebileceğini kontrol etmeniz için bir ayar bulunur. Şu anda büyük olasılıkla “Arkadaşların Duvarıma bir şeyler göndermesine izin ver”in yanındaki kutuyu işaretlemiş veya “Arkadaşların Gönderileri” kısmını “Sadece Ben” olarak ayarlamışsınızdır.


Duvarınızı arkadaşlarınıza göstermek için, bu özelliği bu kısıtlayıcı gizlilik düzeyinden çıkaracak şekilde gizlilik ayarlarınızı değiştirmeniz yeterlidir.

Duvardan Duvara Nedir? Duvardan Duvara, iki kişi arasındaki Duvar gönderilerinin geçmişini görmenize olanak tanır. Yalnızca, normalde gizlilik ayarları her iki kişinin Duvarını da görmenize izin veriyorsa iki kişi arasındaki Duvardan Duvara gönderileri görmenize izin verilir.

Bir duvar gönderisini ya da haberini silmek isterseniz: Duvarınızdan bir gönderi veya haber silmek için, şu adımları izleyin:

 1. Farenizi söz konusu haber veya gönderinin üzerine getirin.
 2. Beliren “Kaldır” düğmesine tıklayın.
 3. İletişim kutusundan “Sil”i seçin.
İçeriği bir kez sildikten sonra geri getiremeyeceğinizi unutmayın!Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

Önceki Yazı

Sonraki Yazı