Facebook Arkadaş Silme, Engelleme

17 Ağustos 2010

(KB/sn) Facebook

Arkadaş Silme

Facebook’ta bir arkadaşınızı silmek istiyorsanız, kişinin profiline gidip, sayfanın altındaki “Arkadaşlarımdan Çıkar” bağlantısına tıklamanız gerekir. Bu seçeneği seçtiğinizde, siz de kişinin Arkadaş Listesinden çıkarılırsınız. Bu kişiyle yeniden arkadaş olmak isterseniz, arkadaş onaylama işlemini yinelemeniz gerekecektir.

Yukarıdaki şekilde birisini arkadaşlıktan çıkardığınızda, bu kişiye onu arkadaşlıktan çıkardığınız ile ilgili bir mesaj ya da uyarı gitmez, ancak tüm arkadaş bağlantıları karşılıklı olduğundan siz de onun Arkadaş Listesinden çıkarılırsınız.

Arkadaş Engelleme

Eğer Facebook’ta birini engellemek isteseniz size 3 farklı yol öneriyorum:

 1. Gizlilik Ayarları sayfasına gidin ve “Engellenenler Listesi”ne tıklayın. Uygun alana engellemek istediğiniz kişinin adını veya e-posta adresini girin ve “Engelle”ye tıklayın.
 2. Kişi arama alanını kullanarak birisini bulamazsanız, bu kişinin profil sayfasına gitmeyi deneyin. Profil sayfasının altındaki “Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle” bağlantısına tıklayarak bu kişiyi engelleyebilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda, açılan pencerede “Bu kişiyi engelle” onay kutusunu işaretleyip “Gönder” düğmesine tıklayın.
 3. Ya da üçüncü bir yol olarak, bu kişi size mesaj gönderdiyse, Gelen Kutunuzda bu kişinin mesajlarının yanında bulunan “Şikayet Et” bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Birisini engellediğinizde, bu durum kendisine bildirilmez. Birisinin engellenmesi tamamen gizli tutulur ve kişiye engellendiği bildirilmez. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Yukarıdaki her 3 yol size %100 çözüm sunmayabilir. Eğer bu kişi Facebook’tan ayrılmış veya gizlilik ayarlarını kısıtlamış ise bu kişiyi yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak engelleyemezseniz.

Birisini engelleyemiyorsanız ve profilinizi görmesini önlemek istiyorsanız, Gizlilik Ayarlarınızı buna uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir arkadaşlık isteğini kaldırmak veya iptal etmek

Arkadaşlar sayfasından, kişinin adının sağında bulunan “x” işaretine tıklayın.


Kısıtlı Profil Arkadaş Listesinden Çıkarma

Eğer bir arkadaşınızı arkadaşlıktan çıkarmadan Kısıtlı Profil arkadaş listenizden çıkarmak isterseniz Arkadaşlar sayfanızdan Kısıtlı Profil Arkadaş Listesi’ne tıklayın. Sonra, çıkarmak istediğiniz arkadaşınızın sağındaki açılır menüyü açın ve “Kısıtlı Profil” kutusunun işaretini kaldırın. Arkadaş, Kısıtlı Profilinizden çıkarılır ancak Facebook arkadaşınız olarak kalır.

Facebook Arkadaş Ayarları İle İlgili Diğer YazılarPaylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 1 Geri İzleme }

Facebook Arkadaşlık İsteği Gönderemiyorum
14 Eylül 2010, 14:13

{ 5 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

boşver 04 Aralık 2011, 21:29

ohh çok teşekkür be abi kurtuldum bundan çook saol

Cevapla

boşver admı napçan 05 Eylül 2011, 07:50

Ellerine sağlık kardeşim çok teşekkür ederim o yazdığın ellerin dert görmesin.

Cevapla

yunus emre 05 Ağustos 2011, 21:08

çok teşekkurler benı bı baş belasından kurtardınız

Cevapla

ömer 30 Mayıs 2011, 13:06

çok teşekkür ederim beni büyük bir dertten kurtardınız

Cevapla

Halit 20 Mart 2011, 11:10

Teşekkür ederim Facebook’ta Mini Kings oyununda birisi bana hep saldırıyordu

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı