Facebook Arkadaş Ekleme

06 Ekim 2010

(KB/sn) Facebook

Son zamanlarda bloğumuza gelen sorular en çok “arkadaş ekleme” problemleri ile ilgili.

Bu sebeple bu konu ile ilgili sizi çok önemli bir noktada uyarmak isteriz. Şayet aşağıda belirtilen hatalı davranışlar sebebi ile Facebook bir çok kullanıcı hesabını tamamen kapatmıştır. Arkadaş eklemek isterken hesabınız kapatılmasını istemiyorsanız, bu uyarılara dikkat etmelisiniz:

Bir çok kişi Facebook hesabında yüzlerce hatta binlerce arkadaş toplayabilme isteği ile tanımadıkları insanları dahi arkadaş olarak eklemeya çalışmaktadır. Bu ise Facebook tarafından kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Facebook‘un ana prensibi kişilerin arkadaşları, akrabaları, aile üyeleri ile irtibat halinde olup, yani kısaca sadece tanıdıkları insanlar ile Facebook üzerinden iletişim kurmalarıdır.

Facebook arkadaşlık isteği gönderemiyorum

Eğer tanımadığınız insanlara arkadaşlık isteği gönderirseniz, bu isteklerin çok büyük bir kısmı gönderdiğiniz kişiler tarafından kabul edilmeyecek ya da yanıtlanmayacaktır.Bu ise Facebook tarafından fark edilir ve şüheli bulunur. Facebook‘un ana prensibi insanların birbirini rahatsız etmeden ve saygı çerçevesinde birbirleri ile iletişim halinde olmalarıdır. Tanımadığınız insanlara arkadaşlık isteği göndermeye devam etmeniz halinde, Facebook tarafından arkadaşlık isteği göndermeniz engellenmektedir. Facebook bu uygulamayı hesabınız için bir kaç günlüğüne engeller, bu süre zarfında arkadaşlık isteği göndermeyi bırakırsanız, Facebook koyduğu engeli kaldırır; ancak bu süre zarfında yine tanımadığınız insanlara arkadaşlık isteği göndermeyi denerseniz, hesabınız geçici olarak ya da tamamen kapatılabilir dahi.

Hesabınıza arkadaş ekleme engeli konulmasını önlemek için sadece tanıdığınız kişilere arkadaşlık isteği gönderin! Aman dikkat, hata aldığınız kişi ya da kişileri ısrarla eklemeye çalışmanız durumunda Facebook hak ve sorumluluklarını yerine getirmediğiniz sayılır ve hesabınız kapatılabilir (suspend).

Ayrıca Facebook kullanıcılarının”istenmeyen davranışolarak sizi şikayet ettiği başka davranışlarda bulunmanız da bir sebep olabilir. Facebook üzerinden kesinlikle kötü sözler yazmayın, insanlara ya da gruplara hakaret etmeyin, asla küfretmeyin! Facebook bir tartışma/kavga ortamı değil, bir iletişim platformudur. Rahatsız edici davranışlarınız ya da yazdığınız kötü sözler yüzünden şikayet edilirseniz, Facebook tarafından hesabınız geçici olarak ya da tamamen kapatılır. Böyle bir durumda hesabınıza girmeye çalıştığınızda “Facebook hesabınız kapatıldı” ya da “Facebook hesabınız devre dışı” şeklinde mesajlar alabilirsiniz.


Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı Facebook Koşullarına aykırı bir davranış oluşabileceği göz önüne alınarak, arkadaş ekleme özelliğini kullanmanız geçici olarak dondurulmuş olabilir. Bir süre Facebook hesabınızı kullanmayın veya eklediğiniz kişilerin sizi kabul etmelerini bekleyin. Normal şartlarda 10 ile 15 gün arasında “Arkadaş Ekleme” opsiyonunuz kendiliğinden düzelecektir. 15 gün süresince hiç bir arkadaş ekleme isteği ve mesaj gönderiminde bulunmayın!

Böyle bir durumda Facebook hesabınızı kapatmadan önce size uyarı mesajı göndermektedir. Bu uyarı mesajı aşağıdaki şekilde olabilir:

  • “Bu kullanıcıyı kişisel olarak tanıyor musun? Facebook’un kötüye kullanılmasını önlemek amacıyla bu istek gönderilemez. Daha fazla bilgi için lütfen yardım merkezini ziyaret et. Bu mesajı bir hata sonucu gördüğünü düşünüyorsan…”

Eğer bu uyarıyı dikkate almaz ve tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği göndermeye devam ederseniz, hesabınız Facebook tarafından kapatılabilir.

Bloğumuza gelen yardım talepleri genelde şu şekilde:

Facebookta arkadaş ekleyemiyorum, Facebook arkadaşlık isteği gönderemiyorum, facebookta arkadaşlık isteği gönderemiyorum, facede arkadaş ekleyemiyorum, arkadaşlık isteği gönderemiyorum, hesap devre dışı hesabınız kapatılmıştır, facede arkadaşlık isteği gönderemiyorum, facebook arkadaş ekleme engeli, facebook devre dışı, facebook arkadaş ekleyemiyorum, facebook ta arkadaş ekleyemiyorum, facebookta arkadaş isteği gönderemiyorum, facebook arkadaş ekleme, facebook hesabım devre dışı, facebook devre dışı bırakılmış, facebook arkadaşlık gönderemiyorum, facebook hesabı devre dışı, facebook da arkadaş ekleyemiyorum, hesap devre dışı hesabınız kapatılmıştır, facebook arkadaş eklenmiyor

Paylaştıkça artan tat:
  • Print
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter

Benzer Yazılar

{ 6 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

scanicem 24 Aralık 2011, 20:03

arkadaşlar hesabım kapatıldı bu hesabım hep öylemi kalacak yoksa sürelimi olacak yardım edermisiniz lutfen

Cevapla

webucu.net 27 Aralık 2011, 13:47

sana gelen uyarı mesajında süreli mi süresiz mi yazar…

Cevapla

westeast 15 Kasım 2011, 22:53

peki ne yapmaliyim arkadas eklemek icin,hem program benim kimi taniyip kimi tanimadigimi nerden biliyor ki?

Cevapla

webucu.net 02 Aralık 2011, 22:30

Muhtemelen çok fazla insanı, üstelik bir kısmını tanımadığın kişileri arkadaş olarak eklemeye çalışıyorsun. Gönderdiğin tüm arkadaşlık taleplerinin onaylanmaması Facebook’ta şüphe uyandırır ve tanımadağın kişilere arkadaşlık talebi göndermen istenmez.

Gönderdiğiniz istekler belli bir sayının üzerinde kabul edilmediyse veya istek gönderdiğiniz kişiler sizi şikayet etti veya sizi spam olarak işaretlediyse, bir süreliğine istek gönderme yetkiniz durdurulur.

Cevapla

İbrahim 13 Kasım 2011, 09:30

ArkadaşLar güzeL açıkLama yapmışsınız ama.Listesinde yüzLerce hatta ve hatta binLerce arkadaş görünen kişiLer o kadar arkadaşı nasıL ekLemişLer. Günde ancak en fazLa 3-yada 4 kere tanımadığın kişiye gönderiLiyor arkadaşLık isteği. Bu binLerce kişiyi ekLeyen kişiLer nasıL ekLiyor ben bunu anLamıyorum.

Cevapla

webucu.net 30 Kasım 2011, 16:00

Spam arkadaş toplulukları Facebook tarafından fark edildiğinde bu hesaplar kapatılmaktadır. Hesabınızın kapatılmasını istemiyorsanız, tanımadığınız kişileri listenize eklemeye çalışmayın.

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı