Facebook Arkadaş Ekleme ve Arkadaş Ayarları

16 Ağustos 2010

(KB/sn) Facebook

Facebook’ta arkadaş eklemek için farklı yollar bulunmaktadır.

Tanıdığınız birini bulmak için Facebook Arama‘yı kullanın ve arama kaydının sağ tarafındaki “Arkadaş Olarak Ekle” düğmesine tıklayın. Bu kişiye bir arkadaşlık isteği gönderilir. Bu kişi sizinle gerçekten arkadaş olduğunu onayladığında, Arkadaş Listenizde görünür.

Dikkat! Eğer birini arkadaş olarak ekleyemiyorsanız; gizlilik ayarlarını, bazı kullanıcıların “Arkadaş Olarak Ekle” bağlantısını görmenizi engelleyebileceğini unutmayın.

Eğer birine arkadaş önermek istiyorsanız:

 1. Herhangi bir arkadaşınızın profil sayfasının altında bulunan “Arkadaş Öner” bağlantısına tıklayın. Veya, yeni bir kullanıcıdan gelen arkadaşlık isteğini onayladıktan sonra, “Ona tanıyor olabileceği arkadaşlar öner” bağlantısına tıklayın. Tüm arkadaşlarınızı gösteren bir pencere görünecektir.
 2. Önermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçin. Belirli bir arkadaşı bulmak için, adını “Arkadaşlarını Bul” alanına yazabilir veya tüm Arkadaş Listenizi gözden geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı ağa veya Arkadaş Listesine göre sıralamak için “Arkadaşları Filtrele” açılır menüsüne tıklayabilirsiniz.
 3. Tüm seçimlerinizi yaptıktan sonra, “Öneri Gönder” düğmesine tıklayın. Seçtiğiniz her arkadaşınız yeni kullanıcıyı arkadaş olarak ekleme daveti alır.

Eğer arkadaşlarınızın büyük bir kısmı kaybolmuş ise;  hesabınızın güvenliği tehlikede olabilir.

İnternette kullandığınız diğer şifrelerden farklı olan benzersiz ve karmaşık bir şifre seçin ve bu bilgiyi kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi, Hesap sayfasındaki “Şifreyi Değiştir” alanını kullanarak yenileyebilirsiniz.

Hesabınızla ilişkili tüm e-posta adreslerinin güvenli olduğundan da emin olmalısınız. E-postalarınızı okuyabilen bir kişinin Facebook hesabınıza da erişebileceğini unutmayın. Ayrıca, Facebook ile işiniz bittikten sonra çıkış yaptığınızdan ve tarayıcınızı kapattığınızdan emin olun. Siz tarayıcınızı kapatsanız bile oturumunuzdan çıkış yapılmayacağından, genel kullanıma açık bir bilgisayardan veya başka birisinin mobil cihazından giriş yaparken “Oturumumu sürekli açık tut” kutusunu asla işaretlememelisiniz.

Son olarak, siteye eriştiğinizde, daima URL’nin (internet adresi) etki alanı kısmında “facebook.com” yazan resmi bir Facebook sayfasından giriş yaptığınızdan emin olun.

Bir arkadaşlık isteğini kaldırmak, iptal etmek, geri almak veya yoksaymak isterseniz:

Size gelen bir arkadaşlık isteğini kaldırmak ya da iptal etmek isterseniz arkadaşlar sayfasından, kişinin adının sağında bulunan “x” işaretine tıklayın.


Bu arada eğer yanlışlıkla bir arkadaşlık daveti gönderirseniz , gönderilen bir daveti “geri almanın” yolu yoktur. Aman dikkat! Ancak size gelen bir arkadaşlık isteğini yoksaydığınızda, arkadaşlık isteği onaylamanız gereken arkadaşlıklar listesinden çıkarılır ve kendisine bildirim gönderilmez. Yani bu kişi sizden arkadaşlık davetini kabul etmemeniz ile ilgili bir mesaj ya da uyarı almaz.

Gönderdiğiniz bekleyen arkadaşlık isteklerini görebilmeniz için bekleyen arkadaşlık istekleri listesi yoktur. Ancak, arkadaşlık isteğinizin durumunu diğer kullanıcıyı aramada bulduğunuzda öğrenebilirsiniz. Bekleyen arkadaşlık isteğiniz yoksa, “Arkadaş Olarak Ekle” bağlantısı gözükecektir. Bekleyen isteğiniz varsa, bunun yerine “Arkadaşlık isteği gönderildi” gözükecektir. “Arkadaşı sil” bağlantısı gözükürse, arkadaşlığınızı karşılıklı onaylamışsınız demektir.

Facebook Arkadaş Ayarları İle İlgili Diğer Yazılar

Facebook Arkadaş Silme, Engelleme

Facebook Arkadaş Listesi Nedir?

Facebook’ta Arkadaş Ekle, Öner, Kaldır, İptal Et, Yoksay

Facebook’ta Arkadaşlar Nasıl Bulunur?

Paylaştıkça artan tat:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter

Benzer Yazılar

{ 7 Geri izlemeleri gönder }

Facebook Arkadaş Arama
16 Ağustos 2010, 19:35
Facebook Profil Gizleme, Facebook Profil Görme, Facebook Arkadaş Ekleme Ayarı
17 Ağustos 2010, 10:56
Facebook Arkadaş Ekle, Öner, Kaldır, İptal Et, Yoksay
17 Ağustos 2010, 11:00
Facebook Arkadaş Silme, Engelleme
17 Ağustos 2010, 11:05
Facebook Arkadaş Görme Ayarları
04 Ekim 2010, 00:47
Facebook Arkadaş Listesi Ayarı ve Gizliliği
04 Ekim 2010, 10:40
facebookta kişi arama nasıl yapılır – Facebook
18 Kasım 2010, 15:58

{ 4 yorum… Aşağıda oku ya daBir tane ekle }

Özcan 26 Temmuz 2011, 13:46

sLm arkadşlar beni bi yardımcı olurmusuz . Ben Tanımadıqım kişiye arkadş isteyi qönderdim ama onu su an iptal etmek istiyor ama o kişiyi bulamıyom nasıl cözerim bn bunu :?

Cevapla

webucu.net 05 Ağustos 2011, 12:03

eğer o kişi arkadaşlık isteğini kabul ettiyse, kendi arkadaş listene tek tek bakkarak (eğer o kişinin adını ya da soyadını hatırlamıyorsan) bulmalısın.

Cevapla

cengiz 10 Ekim 2010, 00:57

facebook ‘ta arkadaşlarıma niçin istek gönderemiyorum?
bu sorunu gidermek için ne yapabilirim?
teşekkürler

Cevapla

webucu.net 11 Ekim 2010, 09:51

Merhaba Cengiz, bu konu bloğumuzda en çok hakkında yazılan problemlerden birisidir. Bu konu ile ilgili bloğumuzda bir çok yazı bulunmaktadır. Aşağıdaki linklerdeki yazıları okursan, yaşadığın soruna yönelik cevapları bulacağını düşünüyorum. Eğer bu yazılarda sana uygun cevap bulamazsan, problemini daha detyalı bir şekilde bize bildirebilirsin.

http://www.webucu.net/facebook/facebook-arkadas-ekleme/
http://www.webucu.net/facebook/facebook-arkadaslik-istegi-gonderemiyorum/

Cevapla

Önceki Yazı

Sonraki Yazı